Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-09-02 Piaseczno k. Czaplinka, poranny spacer - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15436
od września 2006

2017.09.16 10:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W dalszym ciągu kręcimy się po podstawie półwyspu wcinającego się w jezioro. Na początku zwróciłem uwagę na omszałego przybłędę ze Skandynawii. Mech oznaczyłem jako złotowłos strojny - Polytrichastrum formosum.

Tuż obok rósł sobie koźlarz - Leccinum, do którego tak szybko, jak tylko to możliwe podążał czarny ślinik wielki - Arion rufus.W pobliżu była jeszcze nerecznica szerokolistna - Dryopteris dilatata.Kolejny przybłęda był w rozsypce. Dominuje biały kwarc i różowy skalen.

Na powierzchni wyrastał mech. Oznaczyłem go jako rokiet cyprysowaty - Hypnum cupressiforme.

Czas na kolejne grzyby. Oto łuskwiak zmienny - Kuehneromyces mutabilis.Specyficzną atmosferę stwarzał tutaj sromotnik bezwstydny - Phallus impudicus. I on był przedmiotem pożądania czarnego ślinika wielkiego - Arion rufus.

Oto mglejarka - Amanita fulva.Jeśli chodzi o mchy to widłozębu - Dicranum ci tutaj dostatek. Prawdopodobnie jest to Dicranum polysetum, ale nie mam 100% pewności.Na innym pniaku zauważyliśmy wrośniaka garbatego - Trametes gibbosa.

Kolejna para to próchnilec maczugowaty - Xylaria polymorpha oraz lakownica - Ganoderma.Zbliżając się ku brzegowi jeziora natrafiliśmy na takie malownicze oczko wodne w buczynie.

Trafił się też pniak dębu - Quercus, co można stwierdzić po występowaniu gmatwka dębowego - Daedalea quercina.

Tę tapetę wstępnie uznaliśmy za gatunek z rodzaju Tomentella. Potem jak już leżała na wystawce mieliśmy pewne wątpliwości, ale na tym poprzestano.

A teraz bardzo dobry przykład złego przykładu. Zielonkawy krążek. Tak się nie powinno fotografować grzybów. Prawdopodobnie gołąbek - Russula.Szybko dotarliśmy nad brzeg jeziora. Bardzo powoli zawracamy. Spieszymy na śniadanie.Zauważamy buki pospolite - Fagus sylvatica, którym zdarto korę. Zapewne skutek prowadzonej zrywki drewna.Ponownie spotykamy łuskwiaka zmiennego - Kuehneromyces mutabilis.

Buk pospolity - Fagus sylvatica, pomimo znacznego uszkodzenia podstawy pnia ma się całkiem dobrze.

Żyje dzięki takim bajpasom.

Zerkamy teraz na jezioro. Nasz ośrodek jest za przystanią.Przyspieszamy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby to i owo utrwalić, chociażby taką mozaikę.Rosła tutaj także czartawa pospolita - Circaea lutetiana. Jej drobne kwiaty, to poważne wyzwanie dla mojego aparatu.Po drodze trafiło nam się coś takiego. Odnoszę wrażenie, że to krowiak olszowy - Paxillus filamentosus.

Bardzo ładnym kwiatkiem był poziewnik pstry - Galeopsis speciosa. Tutaj przyłapałem trzmiela, który podbierał nektar z pominięciem pylników. Dopiero teraz opuściliśmy dobrą drogę i trafiliśmy na ścieżkę, którą przemierzyliśmy na początku.Ograniczamy pstrykanie. Oto nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas.Ostatnim grzybem utrwalonym przed śniadaniem był mądziak psi - Mutinus caninus.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji