Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-09-02 Na północ od Siemczyna - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15446
od września 2006

2017.09.19 20:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ruszamy dalej. Podążamy na zachód. Teraz w drzewostanie dominuje świerk pospolity - Picea abies.W runie lasu zauważamy sporo siewek naparstnicy - Digitalis.Świerk pospolity - Picea abies rządzi. Nieco dalej widać sosnę pospolitą - Pinus sylvestris.

Oto powalony świerk pospolity - Picea abies, otaczają go nerecznice samcze - Dryopteris filix-mas.

Oto omszały pień. Mchu nie podejmuję się nazywać.Był tam też chrobotek szydlasty - Cladonia coniocraea.Najważniejszym odkryciem był rzęsistek pospolity - Ptilidium ciliare. Skrywa się wśród widłozębu - Dicranum. To było pierwsze moje spotkanie z tym gatunkiem.

Co jakiś czas natrafialiśmy na niewielkie akweny.Ten gatunek uznano za spinkę pomarańczową - Spinka pomarańczowa - Rickenella fibula. Tutaj wyrasta pośród widłozębów - Dicranum. Na razie jest jeden gatunek związany z licznymi gatunkami mchów. Ciekawe, czy to się kiedyś zmieni, gdy zostanie "wzięty na warsztat".

Idziemy dalej.Teraz mijam dziki bez - Sambucus porażony przez mączniaka - Erysiphe vanbruntiana.Oto kolejny, znacznie większy zbiornik.Teraz zauważamy mech, na którym usadowił się śluzowiec gładysz kruchy - Leocarpus fragilis.Oto kolejny omszały pień.I wreszcie coś się wyjaśniło w sprawie naparstnicy. Stawiamy na biało kwitnącą odmianę napastnicy purpurowej - Digitalis purpurea.Wreszcie mamy konkretnego grzyba. Oto czernidłak błyszczący - Coprinus micaceus.Fotografuję liść brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Znajdujemy teraz szeroki, trawiasty trakt, kierujemy się zdecydowanie na północ.Wyraźnie widać, że jest to las gospodarczy.Teraz coś z mojej branży. Poziewnik pstry - Galeopsis speciosa a na nim mączniak - Neoerysiphe galeopsidis. Klejstotecja wręcz biją po oczach. Choroba wydaje się być zdrowa.

W dalszym ciągu wędrujemy po granicy dwu rodzajów upraw leśnych.Oto kolejny mały zbiornik wodny.

Oto pniak porośnięty przez młode huby. To lakownica spłaszczona - Ganoderma applanatum.I tak stanęliśmy u podnóża wzniesienia.#6384
od września 2005

Na zdjęciach jest jakaś Galerina, a nie Rickenella fibula.

#15460
od września 2006

2017.09.22 22:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Też mi coś nie pasowało, ale w naszym towarzystwie była Ania Kujawa i wielu innych, którzy nazwali to coś Rickenella i tak mi to utkwiło.
W pierwszej części tego serialu jest ciekawy Coprinus.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 22.września.2017)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji