Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-04-25 Karniowice - od granicy do ulicy Głogowej
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15466
od września 2006

2017.09.25 11:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wracam na trasę powrotu z Psar do Chrzanowa. Jestem przy północnej granicy miejscowości. Na prawo pagórki, na lewo rzeka, za nią też pagórki.Dla wielu brzeg rzeki to znakomite miejsce do pozbywania się biomasy.Rzeka, jeden z cieków składających się na Rudawę płynie tutaj uregulowanym korytem.

Tutaj na brzegu pojawił się ogródkowy gajowiec żółty - Galeobdolon luteum.Idę dalej, oto przycięta wierzba - Salix.Oto kolejna masa biomasy.Jest jeszcze coś więcej.A na brzegu masowo rozwija się podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.Lokalnie jest porządek.Oto przebudowywany drewniany dom.Oto kolejna przycięta wierzba - Salix.Oto kolejna masa biomasy.I tak dotarliśmy do skrzyżowania z ulicą Skalna. Za tablicą widać kolejny nadrzeczny śmietnik. Tak działa słynna ustawa śmieciowa w praktyce. Moim zdaniem to przeżytki przeszłości w świadomości i poczynaniach ludzi.Dalej było tak. Niby tylko zwałka budowlana, ale kiedy po większym deszczu trafi do rzeki może ją skutecznie zatamować.

Wracamy do roślinnosci. Mamy tutaj rdestowca japońskiego - Reynoutria japonica. Zielona plama to glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus.Dalej znowu mamy porządek.Brzeg rzeki jest wzmocniony.Osiągamy skrzyżowanie z ulicą Wesoła i gnamy dalej.

Wkraczam teraz w graniczną dla tego odcinka ulicę Głogowa.

Widać jak zielona trawa przebija się spod suchej.Spotkałem również kwitnący dziki bez koralowy - Sambucus racemosa.Odkryłem świeże wykopy.Było tam sporo kawałków martwicy karniowickiej, skały znanej tylko z tej części Trzebini i pogranicza Filipowic.

Odrywam na chwilę wzrok od ziemi i zerkam na wschód.Teraz zerkam na zachód. Zielony pagórek z prawej strony to rezerwat Ostra Góra.Pod martwicą karniowicką zalega jeszcze karboński piaskowiec karniowicki. To skała, ale bez przesady. Po większej części jest sypka ze sporą domieszką otoczaków kwarcu i lidytu. Może dom utrzyma.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji