Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-04-25 Dulowa - na zachód Dulówki
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15473
od września 2006

2017.09.29 06:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kończąc ten spacer musiałem jakoś powrócić do głównego traktu. Mój wybór padł na ulicę Kazimierza Wielkiego. Między innymi z powodu lasu po lewej stronie.

Już rozwijała się malina właściwa - Rubus idaeus.Był też bodziszek cuchnący - Geranium robertianum, ale on raczej przeżył zimę w takim stanie, w jakim go zastałem.Rozwijały się liście leszczyny - Corylus w dwu odmianach lub gatunkach tworząc barwna mozaikę zawieszoną w powietrzu. Zieleń to krajowa leszczyna - corylus avellana, purpura to leszczyna południowa - Corylus maxima.

Las kończy zgrupowanie brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Pojawiła się też rzadko spotykana na tym terenie pierwiosnka wyniosła - Primula elatior.Przyjrzyjmy się jej kwiatom.Zerkam teraz na północ. Trwa budowa domu. Na linii horyzontu pomiędzy większymi wzniesieniami zaznacza swą obecność Ostra Góra. Jest ona z prawej strony zdjęcia na wysokości świerku - Picea.Ruszam dalej mijając ślad po "polskiej masakrze piłą mechaniczną".Spotykam dziki bez koralowy - Sambucus racemosa.Przez pozostałą zabudowę przemknąłem.Już jestem na głównej ulicy i zmierzam na południe.Tutaj ogród wylał się za płot. Kwitł fiołek motylkowaty - Viola sororia.Był też tak zwany tulipan botaniczny, a dokładniej tulipan późny - Tulipa tarda.

I na zakończenie trzy reklamy, z których ostatnia jest mocno spóźniona, ale w przyszłym roku też będzie aktualna.

A potem doszedłem do przystanku i poczekałem na busa do Chrzanowa.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji