Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-10-01 Siedlec - popołudnie na Łysej Górze - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15483
od września 2006

2017.10.03 22:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Oto wynik mojej kolejnej wizyty w Siedlcu k. Krzeszowic. W dalszym ciągu dokumentujemy piękno lokalnej przyrody pacyfikowanej rękami polskich leśników na rzecz francuskiego koncernu władającego kamieniołomem w nieodległym Dubiu. Jest film, można go obejrzeć i skomentować wprost pod nim. Tym razem poruszaliśmy się po obszarze zakreślonym żółtym kręgiem.Zanim wejdziemy do niego spójrzmy na las porastający stoki Łysej Góry z pewnego oddalenia. Jestem w domu pani, która wypowiada się w tym filmie. Jeśli wszystko pójdzie po myśli francuskiego koncernu ten widok może być historią.Wchodzimy do lasu w okolicy, gdzie znajduje się mało znacząca informacja, znaczy się, że jesteśmy na obszarze objętym ochroną, czyli w Parku Krajobrazowym, Dolinki Podkrakowskie. Pojawiają się barwy jesieni.

Idziemy główną drogą. Na skraju skarpy znajdujemy pierwszego gołąbka - Russula.

Oto drugi gatunek tego rodzaju.Trafiła się też maślanka wiązkowa - Hypholoma fasciculare.Było też coś białego. Pryszcze na gałęzi z tyłu to również grzyb.I ponownie buczyna jako taka. Las jest stosunkowo młody, znaczy się musiał być czasami rżnięty, ale teraz istnieje groźba jego całkowitego usunięcia.

Grzybów było mnóstwo. Oto purchawka chropowata - Lycoperdon perlatum.

Cały czas trzymamy się prawej strony kręgu, ale nieznacznie zbaczamy w las.Teraz na butwiejącym pniaku trafiła nam się purchawka gruszkowata - Lycoperdon pyriforme.A to sądząc po blaszkach jakiś łuskwiak - Pholiota.

Powoli osiągamy szczyt wzniesienia, które nazywa się Piaskowa Góra. Teraz to oczywiście powinien być Piaskowy Dół. Podobny los chcą francuscy przedsiębiorcy zgotować Łysej Górze.Zerkamy w głąb "Piaskowego Dołu".

Jesteśmy na dnie dołu i oglądamy buki pospolite - Fagus sylvatica, które uczepiły się jego krawędzi.Oto migawki z dna i boków

Jest pięknie, ciekawe jak długo.

Potęgę natury najlepiej ilustrują korzenie tego buka pospolitego - Fagus sylvatica.W kamieniołomie znajdują się bardzo niebezpieczne zagłębienia na dno których lepiej nie wchodzić. Te czubajki kanie - Macrolepiota procera wyciągnęliśmy schylając się do nich z krawędzi. Były odległe o metr od niej.

Oto druga krawędź "Piaskowego Dołu".Jestem już na górze i patrzę w głąb. Z tego, co tutaj brakuje zbudowano wiele domów w Siedlcu i Dębniku.A na szczycie trafiły się jakieś czubajki - Lepiota.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji