Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-10-01 Siedlec - popołudnie na Łysej Górze - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15484
od września 2006

2017.10.04 08:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po opuszczeniu "Piaskowego Dołu", wciąż zwanego Piaskową Górą udaliśmy się ku przecinającej ten las drodze. Niemalże natychmiast trafiły nam się dwa kruszczyki - Epipactis. Niby Epipactis helleborine, ale zważywszy na układ blaszek liściowych bez przesady.

Oto droga biegnąca na północ od dołu. W tle majaczy ta, która przecina las w osi północ - południe.Kolejnym spotkanym grzybem była grzybówka czysta - Mycena pura.

W tej okolicy znajdują się mniejsze dołki.Idąc dalej natknąłem się na piestrzycę kędzierzawą - Helvella crispa.

Wchodzimy głębiej w las. Obserwujemy postępującą synantropizację.

Droga biegnie dalej na wschód.Na jej poboczu znajdujemy kruszczyki - Epipactis. Niby Epipactis helleborine, ale tak jak na początku, zważywszy na układ blaszek liściowych bez przesady.W drodze znajduje się potężna kałuża.Do tej pory szliśmy na wschód. Teraz odbijamy zdecydowanie na południe, aby trafić w szczyt Łysej Góry i rejon planu filmowego. Na początku trafił się goździeńczyk grzebieniasty - Clavulina coralloides.Potem była paproć, nerecznica szerokolistna - Dryopteris dilatata. Łuski z ogonka liściowego zostały obejrzane.Co jakiś czas trafiają nam się łyse placki. To lokalna odmiana "Polskiej masakry piłą mechaniczną".I ponownie nerecznica szerokolistna - Dryopteris dilatata.Idziemy dalej. Las jeszcze jest. Jak długo będzie, się okaże.Tutaj trafiła się kolejna purchawka chropowata - Lycoperdon perlatum.Był też kopnięty rycerzyk czerwonozłoty - Tricholomopsis rutilans.

I znowu buczyna jako taka.Oto jedyny trafiony przeze mnie pieprznik jadalny - Cantharellus cibarius.W bardzo dużej ilości wystąpiła gąsówka naga - Lepista nuda.

Mijamy kolejny łysy placek. W filmie mówię, że mamy tutaj do czynienia z łysieniem plackowatym.Kolejne łyse placki omijamy z daleka.

Teraz natrafiam, jak mniemam na czubajkę gwiaździstą - Macrolepiota konradii. Była pyszna.I znowu napotykamy nietypowego kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine.Szczyt Łysej Góry zbliża się, wyrąbany las gęstnieje.Są też inne ślady antroporesji.Właściwie osiągnęliśmy szczytową grań Łysej Góry.Teraz kruszczyków szerokolistnych - Epipactis helleborine, ale bez przesady będzie tyle co antylop gnu na Serengeti. Zastanawia mnie układ blaszek liściowych na łodydze. Jest podejrzany.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji