Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-10-01 Siedlec - popołudnie na Łysej Górze - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15487
od września 2006

2017.10.04 17:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W kolejnym odcinku poruszamy się w szczytowej partii Łysej Góry.Teren jeszcze nie jest łysy.

W dalszym ciągu obserwujemy bogactwo gatunków grzybów. Teraz natrafiliśmy na lejkówkę szarawą - Clitocybe nebularis. Na zdjęciach fragment czarciego kręgu oraz pojedyncze owocniki.Drugim gatunkiem jest lakówka ametystowa - Laccaria amethystina.

Trzecim gatunkiem jest jakiś strzępiak - Inocybe.

Odrywamy wzrok od ziemi.

Kolejne grzyby to trywialna maślanka wiązkowa - Hypholoma fasciculare.I ponownie widok lasu na szczycie Łysej Góry.Kruszczyków - Epipactis jest tutaj mnóstwo. Zapewne sporo z nich to coś innego niż Epipactis helleborine.

Wciąż jest tutaj miodownik melisowaty - Melittis melissophyllum.Oto kolejna seria zdjęć kruszczyków - Epipactis. To najobfitsze skupisko przedstawicieli tego rodzaju w obrębie całego kompleksu leśnego położonego pomiędzy Siedlcem a Dębnikiem.

Pewną odmianą jest gnieźnik leśny - Neottia nidus-avis. Tego taksonu fundacja prowadząca inwentaryzację flory dla tych z dołu (właściciele kamieniołomu Dubie) stąd nie podawała.Pora na kolejnego grzyba. To zapewne coś z rodzaju Hebeloma.

Znajdujemy się teraz blisko planu filmowego obrazu pt: Zanim ogolą Łysą Górę. Składowane drewno zostało "znikniete".

Tu i ówdzie pomiędzy składowanymi gałęziami widuje się kruszczyki - Epipactis. Tak w wydaniu krzeszowickich leśników wygląda wycinka prowadzona z poszanowaniem praw przyrody.Ruszamy teraz na północ. W krzakach skrywa się groszek wiosenny - Lathyrus vernus.Oto droga biegnąca pomiędzy lasem a krawędzią kamieniołomu.Tutaj także natrafiłem na piestrzycę kędzierzawą - Helvella crispa.Pomiędzy tymi powalonymi drzewami także znajdywano kruszczyki - Epipactis.Kamieniołom skrywa się za tymi zaroślami.Zanim poszedłem dalej udokumentowałem jeszcze kolejne skupisko maślanki wiązkowej - Hypholoma fasciculare.#230
od maja 2015

No właśnie - skoro występuję w tym lesie gatunki częściowo chronione (kruszczyk szerokolistny, gnieźnik leśny, miodownik melisowaty) oraz możliwie gatunki całkowicie chronione (inne kruszczyki), to czy to nie jest powód do wstrzymania wycinki?

(wypowiedź edytowana przez plotyn 08.października.2017)

#2262
od maja 2007

2017.10.08 14:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Roman Ryś (borealis)
To może podczepię się pod ten wątek z "moją" arniką górską, przywaloną na poboczu leśnej drogi pryzmami ściętych drzew i zasypaną trocinami.
W przyszłym roku sprawdzę, czy stanowisko Arnica montana jeszcze tam istnieje:

(wypowiedź edytowana przez Borealis 08.października.2017)

#15506
od września 2006

2017.10.08 19:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Widziałem dokumenty z których wynika, że coś w rodzaju "Licence to kill" wydała RDOŚ w Krakowie. Tym nie mniej lokalna społeczność jeszcze walczy. Siedleckie seriale w formie fotoreportaży oraz film "Zanim ogolą Łysą Górę" są jedną z form tego działania. Fakt, że Łysą Górę porasta ciepłolubna buczyna storczykowa, która w krajach Unii Europejskiej stanowi siedlisko przyrodnicze wymagające ochrony w sieci obszarów Natura 2000 numer 9150-2 nie stanowi dla decydentów oraz starającej się o koncesję firmy istotnej przeszkody.

#15942
od września 2006

2018.03.17 20:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wielkie rżnięcie na Łysej Górze trwa. Burmistrz Krzeszowic odgraża się, że nie pozwoli zamknąć tej kopalni. Lokalna społeczność jest podzielona.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji