Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-04-30 Mysłowice - między giełdą a Bolina - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15494
od września 2006

2017.10.05 18:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W ostatni dzień kwietnia przyjaciel rodziny wybierał się na mysłowicką giełdę. Skorzystałem z okazji, żeby popstrykać to i owo aby mieć o czym pisać w tygodniku Co Tydzień. Przyjaciel z moim dzieckiem ruszyli pomiędzy stoiska, ja w kierunku wręcz przeciwnym. Na początku widoki są elektryzujące.

Nieopodal płynie czarna Czarna Przemsza. Nad nią bielała czeremcha zwyczajna - Padus avium.

Oto zbliżenie jej kwiatów.Zazielenił się klon jesionolistny - Acer negundo.A to widok rzeki jako takiej. Poziom cieczy był wyraźnie podniesiony.Na brzegu rzeki, na podłożu żużlowym wyrastał drobny mniszek - Taraxacum.

Towarzyszył mu prątnik - Bryum.Idę z biegiem rzeki. Widok jest bardzo elektryzujący.Teraz mijam ubiegłoroczną dziewannę drobnokwiatową - Verbascum thapsus,

A pod nogami mamy zdecydowanie co najmniej dwa gatunki wiesiołków - Oenothera. Niestety nie było mi dane obejrzeć ich w stanie kwitnącym.Teraz zerkam na rzekę. Tam w mroku skrywa się sosnowiecka oczyszczalnia ścieków.Idę dalej. Drobnych wiesiołków - Oenothera jest tutaj mnóstwo.

Teraz mijam miejsce, gdzie do czarnej Czarnej Przemszy wlewa się dość czysta woda.W drodze do ujścia Boliny, jest dość daleko, przechodzę pod kolejną linią przesyłową.Pora przybliżyć kolejne spotykane gatunki roślin kwiatowych. Oto wilczomlecz lancetowaty - Euphorbia esula.

Oto bluszczyk kurdybanek - Glechoma hederacea.Oto nostrzyk - Melilotus.Rzeka ginie w mroku. Widać kolejną czeremchę zwyczajną - Padus avium.Osiągam trawers ogródków działkowych. Krzewy są oplecione pnączami, głównie przez chmiel zwyczajny - Humulus lupulus.

Kiedyś biegła tędy linia kolejowa. Zostały po niej betonowe podkłady.

Kolejnym ładnym kwiatkiem jest niezapominajka alpejska - Myosotis alpestris. Tutaj zapewne jako wyrzutek z ogrodu.Znalazłem tutaj taki częściowo utwardzony szlak.Na jego końcu od strony rzeki było to.Nieco dalej trafiła się kolejna masa biomasy.Kwitły także wiśnie - Cerasus vulgaris.Za chwilę osiągnę koniec trawersu ogrodu działkowego. Wkrótce pojawi się Bolina.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji