Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-04-30 Mysłowice - między giełdą a Boliną - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15496
od września 2006

2017.10.06 11:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym odcinku poruszamy się w osi ujściowego fragmentu rzeki Bolina. Na początku z mostku w ciągu byłej linii kolejowej zerkamy pod prąd.Teraz zerkamy z góry na końcową kaskadę Boliny.Schodząc nad rzekę mijamy zarośla i płaty łopianu pajęczynowatego - Arctium tomentosum.I tak osiągneliśmy brzeg czarnej Czarnej Przemszy. Spieniona ciecz to dostawa z Boliny.Zerkamy na ujściową kaskadę od dołu oraz częściowo z góry. W porównaniu do ubiegłego roku jest czysto.Ciecz dostarczana do Przemszy sprawia wrażenie przeźroczystej.W przybrzeżnych zaroślach pojawił się podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.Jestem ponownie na górze i zerkam z biegiem czarnej Czarnej Przemszy na ślad po linii kolejowej.W pobliskich zaroślach kwitną wiśnie - Cerasus vulgaris.

Ruszam teraz pod prąd prawym brzegiem Boliny.Oto zarośla na przedpolu hałdy po kopalni węgla kamiennego.Lokalnie zwarte runo tworzy podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.Jest też to, co elegancko nazywam osadami antropocenu.Teraz zauważam rozwijające się liście purpurowej odmiany klonu jaworu - Acer pseudoplatanus.Oto kolejne dzieła rąk ludzkich.A poza tym jest przyjemnie i zielono.

Zaczyna się atak klonów a dokładniej klonów zwyczajnych - Acer platanoides.Zapewne to potomstwo drzew, których ubiegłoroczne liście tutaj butwieją.Skręcam w kierunku rzeki. Natrafiam na malowniczy wąwóz.Teraz z roślinności zielnej pojawia się glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus.Oto kolejna odsłona ataku klonów zwyczajnych - Acer platanoides.Pomiędzy nimi trafił się bodziszek cuchnący - Geranium robertianum.Rozkwita glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus.Z ziemi wyszedł też niecierpek himalajski - Impatiens glandulosa.Kwitnąco wyglądała też stokrotka pospolita - Bellis perennis, ale ona zapewne przeczekała, tak jak to ma w zwyczaju pod śniegiem.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji