Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-08-16 Chrzanów - kierunek ulica Zbożowa
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15508
od września 2006

2017.10.11 06:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia postanowiłem sprawdzić w jakim tempie podnosi się woda w zalewanym kamieniołomie "Morskie Oko" przy ulicy Fabrycznej. Droga do celu wiodła przez tytułową ulicę Zbożową. Wystartowałem z Muzeum w Chrzanowie przy ulicy Mickiewicza 13. Na początku otoczenie budynku. Są tutaj skupiska tawuły japońskiej - Spiraea japonica jest kulista odmiana cisu pospolitego - Taxus baccata.

W tym tłumie jest sporo przypadkowych drzew. Między innymi wyrasta śliwa wiśniowa - Prunus cerassifera.A to już ulica Sokoła i drzewa przy domach.W osi ulicy wciąż jest sporo drzew.Na chwilę schylam wzrok ku ziemi. Oto rdest ptasi - Polygonum aviculare porażony przez mączniaka - Erysiphe polygoni.Jestem już na alei Henryka poniżej skrzyżowania z ulicą Grunwaldzka. Trwa wycinka części bardzo chorych drzew. To etap niezbędny przed odnową drzewostanu.

Poza tym z roślin zielnych zauważyłem niecierpka drobnokwiatowego - Impatiens parviflora.Dochodzę do skrzyżowania z ulicą Sienną. Oto dwie wierzby białe w odmianie płaczącej - Salix alba "Tristis".W ulicy Siennej zauważyłem bylicę pospolitą - Artemisia vulgaris.Przy skrzyżowaniu ulicy Siennej i Stara Huta obserwuję płat irgi - Cotoneaster zaatakowany przez klon zwyczajny - Acer platanoides.Jest tutaj także koniczyna łąkowa - Trifolium pratense.Choruje. Poraża ją Pseudopeziza trifolii.Poraża ją mączniak - Microsphaera trifolii.Przekraczam skrzyżowanie ulicy Stara Huta z byłą linią kolejową. Kamienie z budowli to dolomit diploporowy z zalewanego kamieniołomu.Przyspieszam, idąc ulicą Stara Huta.To początek skrzyżowania z ulicą PaderewskiegoWkraczam na ulicę Zbożowa. W zbiorowiskach roślin zielnych dominuje nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Drzewostan po lewej stronie drogi skrywa dawną piaskownię miejską.W gęstwinie znajdują się dowody na to, że tak zwana ustawa śmieciowa nie działa jak należy.A poza tym na kieliszniku zaroślowym- Calystegia sepium występuje rdza Puccinia convolvuli. Pozyskanie tego okazu do zielnika było jednym z celów mojego spaceru.A poza tym miejsca na śmieci jest sporo. Lud miejscowy uważa, że powinno się tę dziurę ogolić i zasypać, aby nie wodziła na pokuszenie tych co z niej korzystają. Oni nie mają nic wspólnego z tym procederem. Zasada domniemania niewinności.Są tutaj także fotogeniczne kwiatki, tak jak ta wierzbownica kosmata - Epilobium hirsutum.

Tedy ostatni rzut oka na gęstwinę i wychodzę na ulicę.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji