Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-09-19 Chrzanów - zalanie Morskiego Oka - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15531
od września 2006

2017.10.16 11:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz ruszam ku zachodniej ścianie zalanego kamieniołomu. Jestem jeszcze w obrębie wschodniej strony zalewu. Po drodze przechodzę przez składowaną biomasę, która przekraczałem poprzednio.Spod gałęzi zerkam na brzeg zalewu.Ruszam ku zachodniej ścianie. Po drodze przechodzę przez worki pełne wszelakiego dobra. I ono zasili powstające tutaj szambo.Widać już wodę i zalewany płat bluszczu pospolitego - Hedera helix.Oto pozostałość z okresu, kiedy stok pełnił rolę zimowej zjeżdżalni.Podchodzę do krawędzi zalewu. Wyczuwam wodę w obrębie pozornie suchej ściółki.Drzewo, które podczas pierwszej wizyty było całkowicie wynurzone znika coraz bardziej.A poza tym widoki są piękne. Pływająca biomasa świadczy o tym, że będzie miało tutaj co butwieć.Część okazałych drzew z powodu zalania korzeni a tym samym rozluźnienia gruntu przegrywa z grawitacją.W dalszej, niewidocznej od otwartej przestrzeni części akwenu zaczyna się proces obumierania drzewostanu.

Wypływają także składowane tutaj w minionych latach śmieci.Tak tutejsze drzewa przegrywają z grawitacją.Zerkam w głąb tak daleko jak się da. Widać walące się drzewa i ujawniające się śmieci.Zawracam. Oto kolejne malownicze widoki.

Oto proza życia.Oto drzewa, która zwalą się w najbliższym czasie.

Tutaj wody jeszcze nie ma. To drzewostan znajdujący się pod ścianą kamieniołomu.Wychodzę z zarośli. Na wodzie widać jedną z butwiejących kup skoszonej i zakamuflowanej trawy.Bluszcz pospolity - Hedera helix także jest skazany na zagładę.Teraz butwiejąca trawa z bliska.I jeszcze jeden malowniczy widok.Ponownie zerkam za siebie. Za drzewami prześwituje ściana dolomitu diploporowego.

Kiedy wyszedłem na samą górę zwróciłem uwagę na bodziszek łąkowy - Geranium pratense.Jego pokryte rosą kwiaty są bardzo malownicze.I jeszcze coś z Coprinaceae.I jeszcze jedno spojrzenie wstecz, tak aby nie widzieć wody.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji