Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-10-14 Z Krzeszowic do Siedlca
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15571
od września 2006

2017.10.26 20:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Na tę sobotę od dawna mieliśmy zaplanowany wypad do Siedlca. Chodziło przede wszystkim o pokazanie planu filmowego dla obrazów dokumentujących degradację tego siedliska. Najważniejszy film nosi tytuł - Zanim ogolą Łysą Górę.
Tego dnia przeszliśmy się z Krzeszowic do Krzeszowic przez Siedlec, Dolinę Zbrzy, Dębnik oraz Czatkowice Górne. W sumie zebrało się materiału na serial złożony z pięciu odcinków.
Startujemy. Oto Ćmany i kościół p.w. św. Jana Pawla II.

Idziemy ulicą Żbicką.Przechodzimy nad torowiskiem bocznicy kolejowej wiodącej do kamieniołomu Czatkowice.Nieco dalej wśród przydrożnych krzewów naszą uwagę przyciągnęła śnieguliczka Chenaulta - Symphoricarpos x chenaultiiZ pierwszej luki pomiędzy zabudowaniami zerkamy na wschód. Las, który widzimy może zniknąć.Nieco dalej pod ogrodzeniem trafiła się dziewanna drobnokwiatowa - Verbascum thapsus.

Na tle traw widać mój cień oraz mlecz - Sonchus.Teraz już zdecydowanie spoza zwartej zabudowy Krzeszowic zerkam na północny zachód. Jest pięknie.

Tuż przed zabudowaniami Żbika skarpę porasta ogrodowa odmiana gajowca żółtego - Galeobdolon luteum.W krzewach skrywa się krzyż przydrożny z końca XIX wieku.Kolejną osobliwością florystyczną jest dziewanna rdzawa - Verbascum blattaria. Ten gatunek w postaci tak kwitnącej jeszcze nie gościł na bio-forum.Potem trafił się fotogeniczny bodziszek łąkowy - Geranium pratense.

Idziemy dalej.Ciągle jesteśmy w obszarze zabudowy Żbika. Ta jasna plama w tym ogrodzie to tulipanowiec amerykański - Liriodendron tulipifera.

Potem wzdłuż drogi ujawniły się łany skrzypu olbrzymiego - Equisetum telmateia.Nie mogłem się powstrzymać przed pstrykaniem.

I tak dotarliśmy do granicy zabudowy Siedlca.Tutaj na polu uprawnym także rósł skrzyp olbrzymi - Equisetum telmateia.Nieco dalej po południowej stronie drogi trafiło się uprawiane pole uprawne.Z kolei w zaroślach trafił się uciekający z ogrodów sumak odurzający - Rhus typhina.Weszliśmy w zabudowania Siedlca. W osi drogi pojawia się las porastający Łysą Górę.Nieco dalej na zakręcie głównej drogi znajduje się budynek wzniesiony z rdzawego jurajskiego piaskowca. Jest to poniekąd zaginiony fragment Piaskowej Góry.Oto kolejne spojrzenia na wciąż istniejący las na Łysej Górze.Następnie droga jako taka i budynek na sprzedaż. Tanio było na długo przed aferą z kamieniołomem w Dubiu. Teraz zapewne to nawet za darmo nikt nie weźmie.I tak osiągnęliśmy Dwór Karmelicki wybudowany przez karmelitów bosych z Czernej w 1766 roku. 30 października 1947 r. miejscowy dwór wydzierżawiło, a następnie kupiło Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana z Krakowa. Na zdjęciach widać las, będący celem naszego wypadu. W tej okolicy minął nas bus, na którego nie chciało nam się czekać w Krzeszowicach.Las na Łysej Górze widać coraz lepiej.Teraz zerkamy na południe. Pasmo wzgórz na horyzoncie to Grzbiet Tenczyński.

W filmie jest mowa o tym, że w tej okolicy powstało wiele nowych domów. Oto jedno z takich siedlisk. A kamieniołom ma być dość blisko.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji