Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-10-14 Od Dębnika do Krzeszowic
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15580
od września 2006

2017.10.28 19:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kończymy naszą wycieczkę. W centrum Dębnika zwróciłem uwagę na chałupę ukrytą za zasłoną z winobluszczu zaroślowego - Parthenocissus inserata.A to już uporządkowane miejsce po kamieniołomie Siwa Góra.Tutaj także występowały wapienie stromatoporowe, datowane na dewon środkowy.Oto jeden z takich odłamków. Są tutaj kuliste gąbki z rodzaju Stromatopora oraz nitkowate gąbki z rodzaju Amphipora. Dobrze obrobione próbki tej skały pochodzącej stąd spotkamy między innymi na cmentarzach żydowskich w Chrzanowie oraz Trzebini.A poza tym kwitł jeszcze bodziszek cuchnący - Geranium robertianum.Idziemy dalej. Oto coś pomiędzy dawnymi a nowymi czasy.Z dawnej zabudowy uchował się dom zbudowany z tufu filipowickiego.Idziemy dalej. Oto skraj lasu w obrębie Dębnika.

Oto początek drogi prowadzącej do Krzeszowic.Oto zarośla na poboczu.Oto kolejne odcinki tej drogi. Za buczyną po prawej stronie skrywa się kamieniołom Czatkowice.

I znowu rzut oka na lewą stronę drogi. Tutaj mijamy łany owocującego sadźca konopiastego - Eupatorium cannabinum.Przyspieszamy. Jakby nie było mamy z górki.

Zerkamy na lewo. Oto pniak buka pospolitego - Fagus sylvatica opanowany przez hubiaka pospolitego - Fomes fomentarius.Po lewej stronie jest sporo malowniczych obniżeń terenu.Z kolei po prawej stronie drogi drzewa oplata bluszcz pospolity - Hedera helix.Zbliżamy się do Czatkowic Górnych.

Tutaj swoistą atrakcja jest pomnik pradawnej żaby znalezionej w kamieniołomie Czatkowice. Rzeźba i ilustracja zdają się nie mieć z sobą wiele wspólnego.

Przyspieszamy jeszcze bardziej. Po drodze z luki w zabudowie zerkamy w stronę Bartlowej góry.W końcu dotarliśmy do lokalu, gdzie jest serwowana prawdziwa włoska pizza. Nawet mąkę na nią sprowadzają z Włoch. A po posiłku udokumentowałem ciekawy ozdobny szczawik. Wyszło mi, że to Oxalis spiralis ssp. vulcanicola.

Była tam jeszcze rozplenica słoniowa "Vertigo" - Pennisetum purpureum w towarzystwie smagliczki nadmorskiej - Lobularia maritima.I to by było na tyle, jeśli chodzi o Krzeszowice tego dnia.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji