Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-05-13 Katowice - zielony półksiężyc - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15608
od września 2006

2017.11.09 21:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tej majowej soboty wybraliśmy się na spacer po katowickiej Dolinie Trzech Stawów. Za Niemca było to Stauweiher. Po śląsku brzmiało to tak - Sztauwajery. Oględnie pisze się, że zbiorniki są wyrobiskami poprzemysłowymi. Mam takie uczucie, że to czego tu brakuje przerobiono nie tylko na katowickie budynki. Nie darmo w bliskim sąsiedztwie znajduje się ulica Cegielniana. Nasz spacer zaczynamy przy ulicy Granicznej. Oto ładny klomb.Tutaj też znajduje się charakterystyczny pomnik Wojska Polskiego. Stawiano go wtedy, kiedy ja studiowałem. Mam nadzieję, że dobra zmiana go nie dotyczy.Od strony północnej biegnie ulica nosząca teraz nazwę Żołnierzy Wyklętych. Generalnie jest to Osiedle Paderewskiego.Przyglądamy się osiedlowemu drzewostanowi. Oto topola berlińska - Populus x berolinensis.

Zakwitły już kasztanowce zwyczajne - Aeculus hippocastanum.Idziemy dalej.Mijamy lipę drobnolistną - Tilia cordata.Zieleni jest tutaj sporo.Jest też taki akcent. To oczywiście śliwa wiśniowa w odmianie purpurowej - Prunus cerasifera "Atropurpurea".I tak trafiamy na skraj doliny.Ścieżka prowadzi do południowo-zachodniego skraju stawu Łąka.Po drodze mijamy topolę holenderską - Populus x canadensis "Marylandica".Zakwitła też jabłoń domowa - Malus domestica. W takich przypadkach uważam, że jest to dobrze zakończone "pożegnanie z ogryzkiem".Po stawie pływały łabędzie.Ruszamy na północ. Na skraju budowanego osiedla zauważyłem te krzewy. Teraz ustaliłem, że jest to suchodrzew Korolkowa - Lonicera korolkowii. Gatunek zdaje się ostatnio dość modny.

Kwitnie karagana syberyjska - Caragana arborescens.Mijamy kolejną okazałą topolę holenderską - Populus x canadensis "Marylandica".Kolejny kwitnący krzew to głóg jednoszyjkowy - Crataegus monogyna.Jest też topola osika - Populus tremula.Skoro jesteśmy blisko stawów, trzeba było ponownie przyjrzeć się wodzie.I znowu drzewa. Z wegetacją ruszył dąb szypułkowy - Quercus robur.Sekunduje mu dąb czerwony - Quercus rubra.Jest też typowa śliwa wiśniowa - Prunus cerasifera.W drodze na północ trafił się kwitnący dąb szypułkowy - Quercus robur.

Zerkamy pod nogi. Oto dwubarwny fiołek trójbarwny - Viola tricolor.Te liście to bniec biały - Melandrium albumPod ogrodzeniem budowanego osiedla zauważyliśmy jaskier ostry - Ranunculus acris. Na lewo od niego wyrasta rzeżusznik piaskowy - Cardaminopsis arenosa.

Oto rozkwitający mniszek - Taraxacum sp. sp.I jeszcze zielone akcenty. Na początek klon jawor - Acer pseudoplatanus.Potem pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica.Jest też groźny najeźdźca, czyli rdestowiec japoński - Reynoutria japonica.Przytulił się do niego chmiel zwyczajny - Humulus lupulus. Kolaborant?

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji