Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-05-13 Katowice - zielony półksiężyc - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15613
od września 2006

2017.11.10 12:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idziemy dalej. Oto wschodni brzeg południowej części stawu Łąka.Na razie skupiamy się na pobliskim lesie. Tutaj na skraju drzewostanu kwitła tawuła ożankolistna - Spiraea chamaedryfolia

Teraz zauważyliśmy, że z lasu wypływa sporo wody. Naturalne źródła, czy szkody górnicze nie wiadomo.Przekraczamy teraz okolicę z ciepłociągiem.I tak osiągneliśmy drugi akwen, czyli Staw Kajakowy.

W szuwarach wyrastała okazała turzyca - Carex. Gatunku nawet nie próbowałem oznaczać.Na stawie trwały akurat zawody.My pognaliśmy dalej. Lokalna gastronomia nie była nas w stanie skusić.Idziemy wzdłuż brzegu.Na jednej z brzóz brodawkowatych - Betula pendula pojawił się błyskoporek podkorowy - Inonotus obliquus f. sterilis.Idziemy teraz wzdłuż ulicy Trzech Stawów.Zbliżamy się do ulicy Górnośląskiej.Idziemy teraz wzdłuż ulicy Górnośląskiej aby zerknąć na stawy. Zauważamy, że na poboczach zieleń stanowi hortensja pnąca - Hydrangea petiolaris.

Zerkamy teraz na północ, stojąc oczywiście przy południowym brzegu stawu Kajakowego.Przechodzimy pod ulicą Górnośląską.Mijamy obojętnie akwen z plażą.

Na kolejnej brzozie brodawkowatej - Betula pendula pojawił się błyskoporek podkorowy - Inonotus obliquus f. sterilis.

W runie lasu pojawia się kwitnąca turzyca drżączkowata - Carex brizoides.I tak osiągnęliśmy ostatni z akwenów znajdujących się w osi północ - południe. Procesy eutrofizacji trwają w najlepsze.

Akwen obchodzimy od południa. Nad brzegiem strumienia znajdujemy wiązówkę błotną - Filipendula ulmaria.Jest tutaj także rzeżucha gorzka - Cardamine amara.Przyplądał się tutaj mniszek - Taraxacum.Rozkwita kozłek bzowy - Valeriana sambucifolia.Oto strumień biegnący w osi północ - południe.W jego bliskości natrafiamy na czosnaczek pospolity - Alliaria petiolata.Jeszcze jedno spojrzenie na strumień.Za chwilę zdecydowanie odbijemy na zachód. Pomiędzy roślinami zielnymi dominuje czosnaczek pospolity - Alliaria petiolata.Trafiła się też kokoryczka licznokwiatowa - Polygonatum multiflorum.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 10.listopada.2017)

#16726
od września 2006

2018.10.17 05:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Pnącze porastające ekran dźwiękochłonny okazało się być dławiszem okrągłolistnym - Celastrus orbiculatus. właśnie obejrzałem go dokładnie, owocującego. Mylnie uznałem go za hortensję pnącą - Hydrangea petiolaris.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji