Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-05-13 Katowice - zielony półksiężyc - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15620
od września 2006

2017.11.15 07:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym momencie zaczynamy skręcać na zachód tak aby od południa obejść tereny lotniska Muchowiec. W strumieniu woda prawie stoi. Widać aktywność bakterii żelazistych.Na stromej skarpie widać więcej osobników kokoryczki licznokwiatowej - Polygonatum multiflorum.Jest też rzeżusznik hallera - Cardaminopsis halleri, chociaż ostatnio ustalono, że to Arabidopsis halleri.Ponownie zerkam na spokojną wodę.Zbliżamy się do trawersu lotniska. Na poboczu drogi pojawiły się spore grzyby. Odnoszę wrażenie, że to piestrzyca zwyczajna - Helvella acetabulum. Nie pasuje mi siedlisko.

Z ziemi wyszła jeszcze orlica pospolita - Pteridium aquulinum agg.Zerkamy na lotnisko. Tutaj ma się znajdować rozplantowana hałda.Na skraju lasu rośnie topola, zapewne jeden z kultywarów typu Geneva.

Ostatnie spojrzenie na płytę lotniska. Tutaj także jest samotna brzoza brodawkowata - Betula pendula.Wracając na drogę mijamy dąbrówkę rozłogową - Ajuga reptans.Oto droga.Na południe od niej ciągnie się spory staw.

W tej okolicy zauważam kwitnącą koniczynę łąkową - Trifolium pratense.Bliżej wody jest wierzba biała - Salix alba.Kolejny rzut oka na akwen.W drzewostanie zauważam wiąz szypułkowy - Ulmus laevis.I ponownie rzut oka na akwen.Oto kwitnąca wierzba biała - Salix alba.Oto kwitnąca wierzba purpurowa - Malus purpurea.Oto kolejne widoki akwenu.

Jest też młody dąb szypułkowy - Quercus robur.Z roślin zielnych aktywizuje się ostrożeń lancetowaty - Cirsium vulgare.Idziemy dalej.Mijamy płat przetacznika macierzankowego - Veronica serpyllifolia.

I tak osiągnęliśmy miejsce wypoczynku znajdujące się na zachód od stawu.Pobliskie zarośla są bardzo podtopione.Na wysokich klombach dominantę stanowiła wiosnówka pospolita - Erophila verna.

Tutaj mieliśmy krótki popas.A zanim ruszyliśmy dalej jeszcze raz pstryknąłem wiosnówkę pospolitą - Erophila verna. Generalnie nie jest godna swojej polskiej nazwy.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji