Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-07-10 Chrzanów - przy ulicy Oświęcimskiej i na Kopaninie
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15639
od września 2006

2017.11.21 20:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To był krótki popołudniowy spacer. Na początku tuż za skrzyżowaniem ulicy Oświęcimskiej z ulicą Łowiecką udokumentowałem skupisko konyzy kanadyjskiej - Conyza canadensis. Pamiętam ją kiedy jeszcze była przymiotnem kanadyjskim - Erigeron canadense.

Nieco dalej na zakręcie znajduje się dom w stanie zdecydowanie zejściowym. Wątpliwie ozdabia go suchy jarząb pospolity. A poza tym sporo tutaj zieleniny.A to taka niewielka wysepka w jezdni w okolicy przystanku autobusowego.Zasadniczo poniosło mnie do pobliskiego Lewiatana. Po wyjściu z zakupów udokumentowałem starca jakubka - Senecio jacobaea.Trafiła się też marchew zwyczajna - Daucus carota.Jest również kozłek lekarski - Valeriana officinalis.Następnie udałem się drugim końcem ulicy Łowiecka w kierunku Kopaniny. Są tam takie podmokłe tereny. Oczywiście zostały zabudowane.

Ogrodzone zostało także byłe podtopione wysypisko śmieci, które znajdowało się w łuku ulicy Łowiecka.Teraz polną drogą udaję się w kierunku stawu Zapadlisko.Staw generalnie miał znacznie obniżony poziom wody. Wyraźnie widać że zbiornik padł ofiarą eutrofizacji.

Wśród roślin występuje tutaj krwawnica pospolita - Lythrum salicaria.Ciągle utrzymuje się płat koniczyny rozdętej - Trifolium fragiferum.

Tutaj także dominuje kozłek lekarski - Valeriana officinalis.Wracam do głównej drogi. Tutaj dokumentuję wierzbę białą - Salix alba.Nieco dalej zauważyłem mocno przyciętą brzozę brodawkowatą - Betula pendula.Oto obszar zabudowy w osi ulicy Łowiecka.

Zabudowa rozrasta się. Dochodzi do miejsc, które jeszcze około 35 lat temu były podmokłe.Podtopiony bywał były skład opałowy. Jego też podzielono na działki budowlane.

Zaraz za terenami budowlanymi znajdują się podmokłe łąki. Kiedyś było tam sporo kruszczyka błotnego - Epipactis palustris.Teraz to już chyba historia. Część łąki została wykoszona, część łąki jeszcze była zielona.

Spory fragment tego obszaru zajmuje rdestowiec japoński - Reynoutria japonica. Koszenie mu nie straszne.

Tutaj także ma stanąć dom.Wróciłem do ulicy Oświęcimskiej. Oto budynek przy skrzyżowaniu z ulicą Łowiecką.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji