Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-07-16 Chrzanów - między domem a ulicą Śląską
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15641
od września 2006

2017.11.22 07:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zaczynam od parapetu w mieszkaniu. Oto storczyk, duma mojej żony. Przeżył poprzednią zimę, chociaż zdarzało się, że mieliśmy w mieszkaniu około 10 stopni Celsjusza. To po prostu Phalenopsis.A to już przydomowy ogródek i onętek siarkowy - Cosmos sulphureus.W charakterze rośliny ozdobnej spełnia się u nas jeszcze kąkol polny - Agrostemma githago.

Na terenie działki budowlanej, sąsiadującej z moim domem zakwitła nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.

Wracam do swojego ogrodu. Oto onętek podwójnie pierzasty - Cosmos bipinnatus.A teraz ulica Oświęcimska 46 i sesja zdjęciowa z wiesiołkiem dziwnym - Oenothera paradoxa. Stanowisko stworzyłem osobiście w połowie lat 80. ubiegłego wieku z nasion zebranych kilkadziesiąt metrów stąd (ulica Partyzantów). Populację wyjściową oznaczył prof. Krzysztof Rostański.

A to już ulica Partyzantów i dziwnie formowany jesion wyniosły - Fraxinus excelsior. W tle znajduje się Starostwo Powiatowe. Wyjściowy wiesiołek dziwny - Oenothera paradoxa wyrastał nad brzegiem teraz zasypanego stawu na przeciwko tego budynku.Nieco dalej przy ulicy Oświęcimskiej zauważyłem już wybarwione owoce jarząbu pospolitego - Sorbus aucuparia.Kolejny plan zdjęciowy to ulica Jordana. Oto rozświetlony płat pokrzywy zwyczajnej - Urtica dioica.Oto okazała wierzbówka kosmata - Epilobium hirsutum.

Oto szczawik żółty - Oxalis fontana.A teraz osiągnąłem trawers pierwszego od ulicy Oświęcimskiej bloku przy ulicy Jordana. Iglaki zasłaniają domy przy ulicy Śląskiej.Tutaj, dokumentując florę skupiłem się na pyleńcu pospolitym - Berteroa incana.

Oto sesja zdjęciowa, przedstawiająca ten gatunek na tle nieba. Był, że się tak wyrażę taki ewent w internecie w społecznościach G+.I na zakończenie, dochodząc do ulicy Śląskiej natknąłem się na pięciornik krzewiasty - Potentilla fruticosa.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji