Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-05-14 Mysłowice - między giełdą a Boliną - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15666
od września 2006

2017.12.01 21:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia grzecznościowo, ale po raz drugi zostałem podwieziony w rejon tytułowej giełdy znajdującej się pomiędzy ulicą Sosnowiecką a rzeką Czarna Przemsza. Kierowca szalał pośród stoisk w cieniu drzew, ja ruszyłem w kierunku wręcz przeciwnym. Te drzewa to topole holenderskie - Populus x canadensis cv. Marylandica.Bardzo obficie kwitł kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippcastanum. Za betonowym ogrodzeniem mieści się schronisko dla zwierzą prowadzone przez TOZ.Na żużlowej drodze kwitły i owocowały mniszki - Taraxacum. Rośliny były stosunkowo małe.Pojawił się też przetacznik polny - Veronica arvensis.Zbliżam się do rzeki.Rzeka jest godna swojej nazwy. Tutaj to zdecydowanie ściek. A poza tym masa zieleni i coś martwego.

Zdecydowanie przekwitała czeremcha zwyczajna - Padus avium.Oto kolejne spojrzenie na ciecz.Do kwitnienia przygotowuje się głóg jednoszyjkowy - Crataegus monogyna.Kolejny obszar z bujną i martwą roślinnością. Tutaj rządzi chmiel zwyczajny - Humulus lupulus.

Oto dziewanna - Verbascum otulająca owocującego, zmokłego mniszka - Taraxacum sp. sp.

Kolejny owocujący mniszek Taraxacum był także pokryty malowniczą rosą.I kolejny typowy obrazek zawierający wszystkie elementy nadrzecznego środowiska Czarnej Przemszy.Obficie kwitł glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus. Był tam też osobnik o kwiatach z pięcioma płatkami korony.

Tutaj rządzi klon jesionolistny - Acer negundo.Część drzew ma już zawiązane owoce.

W ich cieniu skrywają się takie odpady. Bez komentarza.Ponownie zerkam na rzekę. Znajduje się nad nią dziwny łuk z rury. Po lewej stronie widać pędy rdestowca japońskiego - Reynoutria japonica.Oto kolejny klon jesionolistny - Acer negundo z zawiązanymi owocami.

W końcu trafiłem w okolicę, gdzie Czarna Przemsza jest rozcieńczana przez wodę z oczyszczalni ścieków Radocha II.Idąc dalej przekonałem się, że wiele to w jakości cieczy płynącej korytem nie zmieniło.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji