Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-08-18 Jaworzno - o barszczu i ogrodzie
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15677
od września 2006

2017.12.08 18:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Dzień wcześniej odwiedziłem Jaworzno, ponieważ dowiedzieliśmy się, że przy ulicy Mostowej nader skutecznie rozprawiono się z występującym tamże od lat barszczem Sosnowskiego - Heracleum sosnowskyi. W istocie nie udało nam się znaleźć ani jednej rośliny, nawet siewki. Wydawało się, że wszystko jest w porządku. Ekipa filmowa odjechała i wtedy znalazłem jedną siewkę. Następnego dnia przyjechaliśmy i wykazaliśmy niedokładność akcji zwalczania tego groźnego gatunku. Niby tylko jedna siewka, ale zapowiada się nieźle.Potem udaliśmy się na ogródki działkowe. Wybraliśmy ten, który znajduje się na Osiedlu Stałym. Na jego teren weszliśmy od strony ulicy Oskara Langego.W okolicy występował słoneczniczek szorstki - Heliopsis scabra.Płot oplatał groszek szerokolistny - Lathyrus latifolia.Na jednej z działek była grusza - Pyrus communis mocno zaatakowana przez nagoć - Gymnosporangium sabinae.

Trafiło się także przymiotno ogrodowe - Erigeron x hybridus.Przyglądam się z bliska koszyczkom słoneczniczka - Heliopsis scabra.

Oto pełnokwiatowa odmiana wrotyczu maruna - Tanacetum parthenium.Dalej idzie biało kwitnąca cynia wytworna - Zinia elegans.Był też wilczomlecz obrzeżony - Euphorbia marginata.

Mocnym akcentem kolorystycznym jest begonia bulwiasta - Begonia x tuberhybrida.

A teraz porównamy sobie pełnokwiatowe odmiany krwawnika kichawca - Achillea ptarmica oraz wrotyczu maruna - Tanacetum parthenium.

Kolejnym mocny akcent to begonia wiecznie kwitnąca - Begonia semperflorens.Kwitnie krzewuszka cudowna - Weigela florida. Kwiaty są zasadniczo w stanie zejściowym.Trafił się jeszcze kwitnący i owocujący nagietek lekarski - Calendula officinalis.

Był też trywialny aster chiński - Callistephus chinensis.Oto hortensja bukietowa - Hydrangea paniculata. Odwiedziła ja spora mucha.Kolejny krzew to trywialna ketmia syryjska - Hibiscus syriaca.Była też sympatyczna różyczka.

I tak skończyła się wizyta w ogrodzie. Opuszczając redakcję przy ulicy Królowej Jadwigi zauważyłem porażonego przez mączniaka dęba szypułkowego - Quercus robur. Mączniak to Erysiphe alphitoides.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji