Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-05-20 Zabrze - kierunek ogród Botaniczny - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15692
od września 2006

2017.12.17 11:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ruszam dalej. Nazwa ulicy znajduje się na bardzo dużej tablicy.A pod tym budynkiem usadowił się glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus.

Mijam budynek skrywający się w winobluszczu zaroślowym - Parthenocissus inserata.Z drugiej strony budynku znajdował się złotokap pospolity - Laburnum anagyroides.W tej okolicy przekraczam kolejne skrzyżowanie.Teraz mijam obiekt Politechniki ŚląskiejNieco dalej piękne okoliczności przyrody reprezentuje klon jawor - Acer pseudoplatanus.Generalnie zieleni tutaj sporo. Rzuca się ona w oczy kiedy na to miasto spogląda się odgórnie.Kwitło sporo krzewów. Oto krzewuszka cudowna - Weigela florida.Nowością dla mnie był suchodrzew Korolkowa odm. Zabela - Lonicera korolkowii var. zabelli.Na horyzoncie pojawia się kościół p.w. św. Józefa.Zanim do niego doszedłem minąłem drzewiastą postać głogu jednoszyjkowego - Crataegus monogyna.Na kościół spoglądam z oddali. Szczerby na ścianie to ślad po przemknięciu przez Zabrze Armii Czerwonej. To było 24 stycznia 1945 roku.

A to znowu forpoczta sił inwazyjnych lasu. Atakuje ciężka kawaleria powietrzna czyli klon zwyczajny - Acer platanoides.Na trawersie stadionu zwracam uwagę na nie mający przed sobą długiego życia jesion wyniosły - Fraxinus excelsior. Nie istnieje sposób skutecznego zabezpieczania tak rozległych ran.

Zielona plama na horyzoncie to Miejski ogród Botaniczny.A na terenie stadionu rośnie sobie klon srebrzysty - Acer saccharinum.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji