Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-06-02 Balin - krótki wypad
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15724
od września 2006

2017.12.29 19:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
14 czerwca otwierałem wystawę czasową pt. W tajemniczym ogrodzie. Jedną z jej części miały być reprodukcje malarstwa o tematyce ogrodowej. Miałem materiał wyjściowy w postaci plików TIFF ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Tego dnia powróciłem z Oświęcimia, gdzie załatwiałem dostawę roślin żywych z Plantpolu. Fotoreportaż wkrótce. Ledwo wróciłem, gdy okazało się, że czekają na mnie w balińskiej drukarni. Zlecenie w kategorii "na wczoraj" zostało przyjęte i wykonane. W drodze do drukarni mieszczącej się przy ulicy Jaworznickiej a następnie do przystanku autobusowego przy ulicy Chrzanowskiej pstryknąłem to owo.
Oto kapliczka i jej otoczenie.Po wschodniej stronie kapliczki ująłem taki splątany gąszcz. Główną bohaterką jest tutaj wierzba biała w odmianie płaczącej - Salix alba "Tristis".Teraz niemalże biegnę ku drukarni.Po załatwieniu wszystkich spraw uwieczniłem rosnącego na firmowym podwórku kosaćca.

Idę dalej. To zapewne miejsce po wyburzonym domu. Tutaj rządzi pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica.Jest też malwa ogrodowa - Alcea rosea.Kolejny przeskok i samotny jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Po drugiej stronie ulicy znajduje się kolejny dom w "stanie zejściowym".W tej okolicy na poboczu drogi wystąpił mak polny - Papaver rhoeas.Oto kolejna plątanina przewodów. To skrzyżowanie z ulicą Wąska.Nie inaczej jest na początkowym odcinku ulicy Chrzanowskiej.

W tym miejscu drogę przecina potok Balinianka.Nieopodal znajduje się kościół p.w. Chrystusa Króla.Na przystanku sprawdziłem czas pozostały do przyjazdu autobusu, było go sporo, więc dalej pstrykałem.

Na początku był rajgras wyniosły - Arrhenatherum elatius.

Potem na łące niedaleko kościoła orlik ogrodowy - Aquilegia hybrida w roli wyrzutka z ogrodu.Ponownie poszedłem na przystanek, aby sprawdzić ile mam jeszcze czasu do przyjazdu autobusu.Jeszcze było parę chwil. Oto chaszcze z ulicy Juliana Niemcewicza. W nich upolowałem kuklik pospolity - Geum urbanum.

Druga para zdjęć to jaskier rozłogowy - Ranunculus repens.

Trzecia para zdjęć to kupkówka pospolita - Dactylis glomerata.

I na zakończenie leszczyna zwyczajna - Corylus avellana.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji