Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-06-06 Trzebinia Psary - rezerwat Ostra Góra - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15737
od września 2006

2018.01.01 14:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Rezerwat Ostra Góra znajduje się na zachód od zwartej zabudowy Psar. To także jedna z Zielonych Pereł Trzebini. Na północ od niego znajdują się zarastające pola uprawne. Teraz zostały oczyszczone, co widać na drugim zdjęciu.

Rezerwat jako taki jest dobrze oznakowany.

Przy jego południowo-wschodniej krawędzi znajduje się niesamowicie ukształtowany buk pospolity - Fagus sylvatica. Drzewo wciąż tutaj jest.

Generalnie na skraju lasu dominuje młodzież.Drzewostan wzbogaca lipa drobnolistna - Tilia cordata.Pomiędzy młodzieżą znajdują się nieliczne martwe buki pospolite - Fagus sylvatica.

Wciąż stoi prawdopodobnie najgrubszy przedstawiciel tego gatunku w Polsce.Generalnie w drzewostanie dominuje młodzież.W tej okolicy znajdują się ruiny tajemniczej owczarni.Bardzo szybko udaliśmy się na szczytową grań. Tutaj widać dlaczego wzniesienie jest godne swojej nazwy.W tej okolicy podziwiamy okazałe buki pospolite - Fagus sylvatica pomiędzy bukową młodzieżą.I pomyśleć, że na początku lat 80. ubiegłego wieku wieszczono, że przed rezerwatem nie ma przyszłości, bo drzewostan obumiera. A tutaj po prostu trwa naturalna wymiana pokoleń.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji