Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-09-23 Chrzanów - pierwszy dzień jesieni
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15743
od września 2006

2018.01.03 11:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zaczęło się od sesji zdjęciowej w doniczce na moim domowym parapecie. W cieniu wawrzynu szlachetnego - Laurus nobilis wyroslo coś. Okazało się, że to wilczomlecz plamisty - Euphorbia maculata.A to już ogród przy ulicy Grunwaldzkiej od strony ulicy Oświęcimskiej. Tutaj mamy rozłożysty wiąz - Ulmus.Po ogrodzeniu ściele się kwitnący bluszcz pospolity - Hedera helix.

Skręcam teraz w ulicę Kościuszki. Na wprost widać park.Po drodze zauważam perukowca podolskiego Royal Purple - Cotinus coggygria "Royal Purple".Jest też przekwitnięta włośnica sina - Setaria pumila.Wchodzę do parku. Mijam owocującego derenia białego - Cornus alba.Na trawniku od strony ulicy Słowackiego nastąpił wysyp pieczarek - Agaricus.Zbliżam się do centralnej części parku. Tutaj wycięto skrzydłorzecha kaukaskiego - Pterocarya fraxinifolia. Drzewo ma już swego młodego następcę.Na powierzchni pniaka osiedliła się galaretnica mięsista - Ascocoryne sarcoides.A to zapewne jest maślanka łagodna - Hypholoma capnoides.Skręcam w stronę muzeum. Pod widocznym w oddali namiotem trwają wykopaliska.W tej okolicy na trawniku rośnie grzyb o rdzawych zarodnikach. Nie typuję gatunku.Pomiędzy trawą tkwi fałdownik nastroszony - Rhytidiadelphus squarrosus.Bliżej naszego budynku znajduje się płat konwalii majowej - Convallaria majalis. Teraz znajduje się ona w stanie zejściowym.Towarzyszy jej kuklik pospolity - Geum urbanum.Kolejna grupa grzybków to lakówki - Laccaria.Oto przebarwiający się jesiennie oczar japoński - Hamamelis japonica.I w końcu bohaterem bardzo długiej sesji zdjęciowej został mleczaj wełnianka - Lactarius torminosus.

Po powierzchni kapelusza widać, że jest godny swojej nazwy.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji