Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-09-07 Chrzanów - niedaleko pewnego sklepu
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15753
od września 2006

2018.01.05 08:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W okolicy, gdzie nader często robię zakupy spotykają się ulice Sienna, Stara Huta oraz Aleja Henryka. Kiedyś biegła tamtędy jeszcze linia kolejowa do Jaworzna. Ogranicza go jeszcze czynna linia kolejowa do Oświęcimia. Miejsce to jest jednym z moich ulubionych "łowisk". Teraz zwróciłem uwagę na to, że niektóre gatunki przebijają się ponad darń utworzoną z irgi - Cotoneaster. Na początku nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Potem konyza kanadyjska - Conyza canadensis.Dalej idzie koniczyna łąkowa - Trifolium pratense porażona przez mączniaka. Teraz to Microsphaera trifolii.Jest jeszcze okazała babka lancetowata - Plantago lanceolata.

I ponownie koniczyna łąkowa - Trifolium pratense.Teraz przekraczam ulicę Stara Huta i udaję się w kierunku linii kolejowej.Tutaj rządzi nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis w towarzystwie amerykańskiego klonu jesionolistnego - Acer negundo.

Jest tutaj także krwawnik pospolity - Achillea millefolium.Wracam na ulicę Stara Huta. Tutaj kiedyś po wiadukcie biegła linia kolejowa do Jaworzna.Wychodzę teraz na jej nasyp.Tutaj natrafiłem na sporą kępę ostu kędzierzawego - Carduus crispus.Nader licznie występuje tutaj pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica.W tym miejscu zimową porą miała miejsce "polska masakra piła mechaniczną".Drzewostan jednak się odradza. Jest też nowy zielony najeźdźca czyli orzech włoski - Juglans regia.Od pniaków odbiły klony zwyczajne - Acer platanoides oraz klony jesionolistne - Acer negundo.A to już Aleja Henryka. Tutaj zostały w ramach "Lex Szyszko" wycięte buki zwyczajne w odmianie purpurowej - Fagus sylvatica "Atropurpurea".Nie wszystek umarły. Liście pędów odroślowych poraża mączniak. Ustaliłem, że to tylko Erysiphe alphitoides. Suszki mam.Z grzybów wielkoowocnikowych usadowiła się tutaj rozszczepka pospolita - Schizophyllum commune.

I na zakończenie kwiatek z mojego ogródka. Ślęzawa trójdzielna - Malope trifida. Na łodydze są dziwne pęcherze, ale grzyba tam nie znalazłem.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji