Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-06-13 Jaworzno - na północ od rynku
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15755
od września 2006

2018.01.06 14:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zajeżdżając do Jaworzna nader często wysiadam przy ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej. W drodze do redakcji tygodnika Co Tydzień lubię sobie popstrykać. Stąd jest to jeden z najlepiej udokumentowanych przeze mnie fragmentów miasta. Na początku okolica ulicy Cmentarna i miejsce po ściętym dębie. Jego zwłoki wciąż leżą na skraju wielkiego wykopu, który powstał na miejscu po starym domu.

Idę dalej, dochodzę do skrzyżowania z ulicą Sławkowska.Po północnej stronie tej ulicy znajduje się charakterystyczny budynek dożywający swoich dni.Jest tutaj charakterystyczny kamienny murek.Na posesji rośnie dziki bez czarny - Sambucus nigra.

Spośród wielu gatunków mchów zwróciłem uwagę na skalniczka siwego - Niphotrichum canescens.

Oto dalszy odcinek ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej i pewne niezbyt dobrze obcięte drzewo.Przy skrzyżowaniu tej ulicy z ulicą Świętej Barbary dokumentuję znikający drewniany dom.

Po wizycie w redakcji ruszyłem w stronę Placu Świętego Jana. Po drodze był rozkwitający ostrożeń lancetowaty - Cirsium vulgare.Teraz zwracam uwagę na niewielki zakątek przy końcu ulicy.Jest tutaj siewka dębu szypułkowego - Quercus robur.Najważniejsze było potwierdzenie utrzymywania się stanowiska komosy mierzliwej - Chenopodium vulgaria. Odkryłem ją w ubiegłym roku.

W szczelinie pobliskiego kamiennego muru usadowił się mniszek - Taraxacum.Z kolei na szczycie muru usadowił się jastrzębiec kosmaczek - Hieracium pilosella.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji