Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-06-18 Chrzanów - na pograniczu Kątów i Balina - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15775
od września 2006

2018.01.15 07:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po przejściu na północną stronę autostrady ruszam na północ.Tutaj na poboczu drogi dokumentuję świerząbka korzennego - Chaerophyllum aromaticum.Dochodzę do skrzyżowania polnych dróg.Teraz odbijam w lewo, czyli zaczynam podążać na zachód. Droga jest mało używana, ale jeszcze ją widać.W przydrożnych zaroślach pojawiła się róża dzika - Rosa canina.Idę w miarę szybko.

Tutejsze pola uprawne są nie uprawiane.Pomiędzy zieleniną pojawiła się biało kwitnąca cieciorka pstra - Coronilla varia.

Jest jeszcze komonica zwyczajna - Lotus corniculatus.PrzyspieszamGdzieś tutaj zakopano wodociąg.Zaczynam schodzić do lokalnego obniżenia terenowego.Uprawianych pól uprawnych nie ma tutaj od dawna.Pomiędzy zieleniną widać pomarańczowe ogniki.To lilia bulwkowa - Lilium bulbiferum, ale raczej jej ogródkowa odmiana w roli wyrzutka.Cały okoliczny teren wzięły we władanie pospołu śliwa tarnina - Prunus spinosa oraz nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Tym nie mniej zazieleniony trakt wciąż jest widoczny. A poza tym powoli zbliżam się do miejsca, gdzie znajduje się Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

Tutejszym reliktem pól uprawnych zdaje się być szelężnik większy - Rhinanthus serotinus.ZGOK jest coraz bliżej.I tak jak było w poprzednim odcinku. Świerzbnica polna - Knautia arvensis a na niej motyl Adela cuprella.I tak osiągnąłem ogrodzenie obszaru zajmowanego przez ZGOK.

Teraz moim celem będzie lasek Jagodowy Dół. Dlatego idę wzdłuż ogrodzenia ponownie skręcając w lewo. Po drodze mijam topolę osikę - Populus tremula.

Po pewnym czasie natrafiam na wypalenisko.Dalej przemieszczam się wzdłuż ogrodzenia.Zauważam kolejną świerzbnicę polną - Knautia arvensis.I jeszcze raz ogrodzenie.W tym rejonie zauważam sporo ziemi, zapewne pozostałości po plantowaniu terenu.W tutejszych zaroślach śliwy tarniny - Prunus spinosa natrafiam na kolejne dowody gradacji namiotnika.Idę dalej. Przede mną znajduje się kwatera z tradycyjnym wysypiskiem śmieci.Za chwilę ponownie odbiję w lewo, wchodząc do lasku Jagodowy Dół. A póki co nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas w otoczeniu jaskra rozłogowego - Ranunculus repens.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji