Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-07-08 Od Krzeszowic do Tenczynka i z powrotem - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15801
od września 2006

2018.01.25 07:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuujemy wędrówkę. Tym razem będzie to odcinek oznaczony kolorem jasnoniebieskim. Jest to grań wzniesienia Gwoździec.Na odchodne zerkamy z drugiego końca wyrobiska na wapiennik.Następnie przyglądamy się kraśnikom kotłującym się na chabrze łąkowym - Centaurea jacea. Z roślin o wiele lepiej widać babkę średnią - Plantago media.Sporo kraśników przyleciało na starca jakubka - Senecio jacobaea.

Teraz zdecydowanie opuszczamy kamieniołom.Przechodzimy pod jakimś mostkiem.Pokonujemy stromy stok . W drzewostanie dominuje buk pospolity - Fagus sylvatica z domieszką brzozy brodawkowatej - Betula pendula.

Jak widać skalne podłoże jest blisko powierzchni.Zbliżamy się do szczytu. Wyraźnie widać stromy północny stok wzniesienia.

I tym momencie zamiast iść dalej na południe odbiłem na zachód.

W runie lasu znajdujemy siewki klonu jawora - Acer pseudoplatanus. Sporo tutaj przytulii wonnej - Galium odoratum.Powoli kierujemy się na zachód.Oto ostra szczytowa grań Gwoźdźca.Zerkamy na południe.Przez dłuższy czas nie ma większych zmian w drzewostanie oraz krajobrazie. Zauważa się domieszkę sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.

Teraz w runie lasu dominuje konwalia majowa - Convallaria majalis,.

Przekroczyliśmy połowę długości tego odcinka trasy. Bez większych zmian.Zerkamy na stok północny.Osiągamy końcowy odcinek trasy.Pojawiają się rozmaite deformacje terenu ręka ludzką uczynione.

Oto korzenie brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Oto wykop w nadkładzie lessowym. Przekroczyliśmy go.Tutaj jest jakieś zjawisko erozyjne.Znaleźliśmy ścieżkę. Schodzimy niezbyt stromym stokiem po północnej stronie wzniesienia.

W drzewostanie pojawia się sporo młodych buków pospolitych - Fagus sylvatica.Tego wzniesienia nie zdobywamy.Schodzimy. Na dole widać dróżkę.Po drodze trafił nam się akcent mykologiczny. Oto zejściowy żółciak siarkowy - Laetiporus sulphureus.

Jesteśmy już na dobrej ścieżce. Przed nami główny leśny trakt.Zanim do niego dotarliśmy obejrzeliśmy jeszcze lakownice spłaszczone - Ganoderma applanatum.Główną drogę, biegnącą tutaj z północy na południe od zachodu ogranicza niewielkie wzniesienie. są wapienie jurajskie, jest less.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji