Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-07-08 Od Krzeszowic do Tenczynka i z powrotem - część 5
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15806
od września 2006

2018.01.28 07:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W kolejnym odcinku poruszamy się trasą oznaczoną kolorem brązowym. Pokrywa się znacznie z odcinkiem żółtym, ale zawsze można zwrócić uwagę na coś innego.Gnamy bardzo szybko.

Zauważamy bodziszka błotnego - Geranium palustre.Przy jednym domu zauważamy mak polny - Papaver rhoeas. Za doniczkę służy mu wypróchniały pniak.

Osiągamy bocznicę kolejową.Przekraczamy ją w osi ulicy Daszyńskiego. Zauważamy, że na torowisku ścieli się kielisznik zaroślowy - Calystegia sepium.W drodze do centrum Krzeszowic zauważyliśmy jeszcze groszek szerokolistny - Lathyrus latifolius.Potem była przerwa regeneracyjna, znaczy się ciastko i kawa. Następnie czując pewien niedosyt udaliśmy się do parku. Teraz i w kolejnych dwu odcinkach trasa nie będzie oznakowana. W drodze do parku zbliżamy się do charakterystycznego, bo czeczotowatego klonu jawora - Acer pseudoplatanus.Następnie przekraczamy Krzeszówkę, nad którą urzędują kaczki krzyżówki.Mijamy źródło siarczane.

Mijamy kościół.Wkraczamy do parku. Będzie się poruszać wzdłuż jego północnej krawędzi.Na razie nic szczególnego, czyli po prostu pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica i niecierpek drobnokwiatowy - Impatiens parviflora.Park jest po zdziczały.

Teraz zauważam kostrzewę olbrzymią - Festuca gigantea porażoną przez mączniaka - Blumeria graminis.Zerkamy na park.

Lokalnym celebrytą jest tutaj tulipanowiec amerykański - Liriodendron tulipifera.

W owym czasie Krzeszowice nawiedziła wichura. Oto jeden z jej skutków. Powalony jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.

Zbliżamy się do pałacu.Po drodze zauważamy surmię zwyczajną - Catalpa bignonioides.Zerkam na gąszcz, który kiedyś był parkiem.Pałac już widać.W tej okolicy najważniejszym drzewem jest miłorząb japoński - Ginkgo biloba.

Tę okolicę także ozdabia bodziszek łąkowy - Geranium pratense.I wreszcie fasada pałacu. Cóż miejmy nadzieję, że kiedyś będzie wyglądała lepiej.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji