Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-07-08 Od Krzeszowic do Tenczynka i z powrotem - część 6
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15807
od września 2006

2018.01.28 11:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W kolejnym odcinku zobaczymy południowo-zachodni zakątek krzeszowickiego parku. Na początku tuż pod pałacem na krwawniku pospolitym - Achillea millefolium zauważyliśmy barciela pszczołowca.Potem był świerząbek korzenny - Chaerophyllum aromaticum.Na jego kwiatach przebywa chrząszcz łanocha pobrzęcz.

Wchodzimy w kolejne chaszcze. Tam skrywają się kolejne sztandarowe obiekty tego parku.Park okala bardzo szeroka droga wyłożona drobną kostką porfirową.Z drogi zerkamy na centralną polanę.Generalnie jest dziko.

Oto kolejna ofiara akcji w stylu "Przeminęło z wiatrem".Naszym celem w tej okolicy był blok marmuru dębnickiego z podpisami Potockich.Na ten głaz zwalił się jeden z pni dębu błotnego - Quercus palustris. To jedna z dendrologicznych atrakcji tego miejsca odnotowywana w przewodnikach do oznaczania drzew. Tego dnia tak wyglądało miejsce tej tragedii. To będzie bardzo długa sesja zdjęciowa.

Niedaleko tego miejsca rośnie leszczyna turecka - Corylus colurna.Teraz skręcamy w kierunku dębu bezszypułkowego w odmianie nieszpułkowej - Quercus petraea "Mespilifolia".Oto pobliska sadzawka.Oto klon zwyczajny - Acer platanoides zasiedlony przez żółciaka siarkowego - Laetiporus sylphureus.

I na zakończenie sesja zdjęciowa z leszczyną turecką - Corylus colurna.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji