Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-08-21 Mysłowice - botanik w Śródmieściu.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15828
od września 2006

2018.02.03 19:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To był tylko wypad po notatki do kolejnych artykułów. Na razie stoję przy ulicy Katowickiej i zerkam w kierunku ulicy Wyspiańskiego.Docieram do skrzyżowania z ulicą Józefa Lompy.W tej okolicy obserwuję inwazję lasu na miasto. Na początku klon jesionolistny - Acer negundo w towarzystwie jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior. Potem tylko jesion.

Była tam też konyza kanadyjska - Conyza canadensis.I jeszcze jedna porcja zieleniny.Teraz skręcam w lewo. Tutaj są często fotografowane familoki.Są też charakterystyczne malowidła naścienne.

Idąc dalej zerkam na podwórko po lewej stronie ulicy.Tamże zauważam lilaka pospolitego - Syringa vulgaris.Tamże zauważam wierzbę mandżurską w odmianie pogiętej - Salix babylonica var. pekinensis.Wracam na ulicę. Zbliżam się do ulicy Wojska Polskiego. To są stare familoki.Potem udałem się do redakcji. Wracając obejrzałem nowe familoki oraz interesującą scenę z drzewem. To wierzba biała w odmianie płaczącej - Salix alba "Tristis".

Teraz zbliżam się do ulicy Katowickiej. Budynek, który "od zawsze" miał odrapaną ścianę został odnowiony.Na ulicy Katowickiej skręcam w lewo. Widać, że coś się tutaj robi. Całość ożywia klon zwyczajny - Acer platanoides.Jest też martwa lipa - Tilia.

Zszedłem teraz na ulicę Oświęcimską. Za chwilę będę się przyglądał zaroślom przy linii kolejowej.Tutaj rządzi powojnik pnący - Clematis vitalba.

Drzewostan tworzy lipa krymska - Tilia x euchlora.Przeszedłem na drugą stronę linii kolejowej. To ulica Krakowska. Na lewo widać kościół p.w. Najświętszego Serca pana Jezusa. Na prawo gmach sądu.Czekając na cokolwiek do Jaworzna spojrzałem w chaszcze za pawilonami handlowymi. Tutaj rządzi rdestowiec japoński - Reynoutria japonica.

Interesujące jest także takie zbiorowisko roślinne.Tutaj jest babka zwyczajna - Plantago major porażona przez mączniaka - Erysiphe sordida.Jest też wszędobylska konyza kanadyjska - Conuza canadensis.Jest przymiotno białe - Erigeron annuus.Jest wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.Jest nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Jest wiechlina roczna - Poa annuua.Jest rdest ptasi - Polygonum aviculare.Jest mniszek - Taraxacum.Jest tasznik pospolity - Capsella bursa-pastoris.Znalazło by się jeszcze kilka gatunków do sfotografowania, ale niestety autobus zajechał.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji