Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-10-19 Chrzanów - wyprawa po mączniaka
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15869
od września 2006

2018.02.19 13:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kilka dni przed tą datą na jednym z krzewów przy ulicy Trzebińskiej zobaczyłem mączniaka, raczej bardzo rzadkiego. Dałem mu trochę czasu, aby lepiej się rozwinął i w końcu poszedłem po niego. Suszek jest. Po drodze uwieczniłem plac przy kościele p.w. św. Mikołaja.Następnie udałem się w kierunku Placu Tysiąclecia. Oto nasz orzeł w barwach jesieni, a dokładniej złocistego klonu zwyczajnego - Acer platanoides.

Kolejny przeskok to biblioteka.Jestem już przy ulicy Trzebińskiej. Na początku zainteresowałem się moszenkami południowymi - Colutea arborescens.

Oto pierwszy mączniak a dokładniej Sphaerotheca euphorbiae na wilczomleczu ogrodowym - Euphorbia peplus.I wreszcie to, o co mi chodziło. Oto Erysiphe deutziae na Deutzia scabra.

Generalnie to mógłby być koniec, ale uznałem, że było by niedobrze teraz skończyć pstrykanie. Poszedłem dalej w kierunku północnym. Oto zadrzewienie osiedlowe.Stoję pod zieloną lipą - Tilia i patrzę na złociste korony innych drzew.Zbliżając się do nich zatrzymałem się pod jeszcze zielonym klonem zwyczajnym - Acer platanoides.I tak dotarłem do północnej obwodnicy Chrzanowa.Zerkam na Luszówkę i udaję się w stronę kapliczki ze św. Józefem.Oto ona.Teraz zaczynam penetrować zarośla na Berłowej Górze.Ze szczytu spoglądam na osadnik po kopalni Trzebionka.Obecnie sporą część wzniesienia porasta czeremcha amerykańska - Padus serotina.Teraz spoglądam na południowy-zachód. Tak z tej okolicy prezentuje się miasto.W tej okolicy rośnie jeszcze śliwa wiśniowa - Prunus cerasifera.Opuszczam wzniesienie. Na skraju drogi zauważam nostrzyka żółtego - Melilotus officinalis.Przekraczam Luszówkę.Idę wzdłuż obwodnicy. Na północ od niej znajduję dawno opuszczony dom. Teraz wzięły go we władanie brzozy brodawkowate - Betula pendula.

Tuż przy ekranach dźwiękochłonnych prawie jak w szklarni czuje się glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus.Przekroczyłem linię kolejową. Udaję się ku garażom ozdobionymi różnej klasy muralami.

Dzieło, które powstało jako wydarzenie muzealne ma się dobrze.

Teraz bardzo szybko powróciłem do pracy. Oto spojrzenie na park z okolicy zburzonej kamienicy.I na zakończenie klomb przy muzeum.

#17445
od września 2006

2019.05.31 20:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Gatunek, który w tym wątku nazwałem Colutea arborescens to w rzeczywistosci Colutea x media
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji