Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-07-24 Pszczyna - park przy Muzeum Zamkowym - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15879
od września 2006

2018.02.22 10:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wracamy do parku. Przekraczamy bramkę przy ulicy Basztowej. Oplata ją winobluszcz japoński - Parthenocissus tricuspidata.Następnie z polany powitalnej zerkamy na pałac.Wracamy do podstawy tarasu, gdzie jeszcze raz fotografuję lejkowca labiryntowego.Potem nakręciliśmy sekwencję z cisowej altany.Następnie przyjrzeliśmy się murowi oporowemu tarasu. Jest zbudowany z piaskowców karbońskich. W jego szczelinach wyrasta cymbalaria bluszczykowa - Cymbalaria muralis. Towarzyszy jej bluszcz pospolity - Hedera helix.

Teraz będzie sekwencja z dębami szypułkowymi - Quercus robur, które rosną na zachód od pałacu. Niewykluczone, że są one pozostałością pierwotnej dąbrowy porastającej tę okolicę.Liście jednego z nich, o dosyć wąskich kędzierzawych blaszkach poraża mączniak - Erysiphe alphitoides.Drzewo owocuje.Kolejne drzewo wyróżnia się bardzo długim, zwisającym konarem zakończonym kępką gałązek.

Sporą osobliwością, być może sadzoną w czasach księżnej Daisy jest mająca nieco ponad 3 metry hortensja bukietowa - Hydrangea paniculata. Tak okazały krzew tego gatunku zobaczyłem po raz pierwszy.Z tej okolicy ponownie zerkam na pałac. To jego zachodnia fasada.Poza tym w sąsiedztwie natrafiłem jeszcze na krzew dzikiego bzu czarnego - Sambucus gigra.Następnie spojrzałem na podmokły teren, nieco oddalony od sadzawki. Przy okazji zrobiłem sobie anty-selfie.Roślinność bagienną reprezentowało tutaj sitowie leśne - Scirpus sylvaticus.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji