Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-12-08 Jaworzno - takie sobie chaszcze - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15886
od września 2006

2018.02.26 09:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz wchodzę na teren opuszczonej posesji od strony ulicy Świętego Wojciecha.Jest tutaj sporo kamiennych murków, zatem co nieco z geologii też się pojawi.Zaczynam jednak od mszaków. Na początku rozłupek - Schistidium.

Potem brodek murowy, dawniej pędzlik murowy - Tortula muralis.

Z roślin naczyniowych w tej okolicy nader często występuje kuklik pospolity - Geum urbanum.

Oczywiście jest także bardzo trywialny krótkosz szorstki - Brachytecium rutabulum.Tę rozetę uznaję za rukiewnika wschodniego - Bunias orientalis. Ostatecznie wszystko się wyjaśni w pełni lata.Kolejna rozetka to trywialny mniszek - Taraxacum.Przyglądam się kamiennym murkom.

Zanim się do nich zbliżyłem uwieczniłem zejściową jeżynę popielicę - Rubus caesius.W murze dominują wapienie warstw gogolińskich dolnych. Ta formacja w tej okolicy ma kilka osłonięć.

Lokalnie dominują krynoidy.Są też dziwne formy wietrzenia.Jest też kamień z częścią silnie pofałdowaną. Zapewne okaz leży odwrócony o 180 stopni.Teraz przyglądam się murowi od strony ulicy Świętego Wojciecha.Tutaj najbardziej intrygujące są czarne nacieki. Zapewne jest w nich zapisana historia współczesnego jaworznickiego klimatu. Nacieki mogły zostać tutaj dostarczone z kamieniami i dopiero potem poczernieć, mogły też powstać w tym miejscu czerniejąc od brudnej wody i osadzających się na nich pyłów.Zerkam teraz w dół ulicy.W innym miejscu na kamieniach znajduję luźno rozsiane apotecja misecznicy - Lecanora.I ponownie czarne nacieki. Są bardzo malownicze i bardzo intrygujące.A po kamieniowaniu czas na botanikę. Oto babka lancetowata - Plantago lanceolata.Oto bniec biały - Melandrium album.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji