Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-12-14 Katowice - kilka migawek
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15902
od września 2006

2018.03.06 09:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ostatnio do Katowic wpadam zazwyczaj, gdy odbywa się zebranie Oddziału Śląskiego Polskiego towarzystwa Botanicznego. Nie inaczej było tym razem. Zaczynam od Placu Żołnierza Polskiego i znajdującego się na nim pomnika.W lewej dolnej ćwiartce skrzyżowania ulicy Granicznej z ulicą Powstańców znajduje się niewielki zagajnik. Tutaj na tle krótkosza szorstkiego -
Brachytecium rutabulum uchwyciłem interesującą rozetkę. Zapomniałem co to było> nie wykluczone, że to tylko pępawa dwuletnia - Crepis biennis.Są jeszcze ślady po wycince niektórych drzew. Są też resztki wiecznie żywego rdestowca japońskiego - Reynoutria japonica. W tej części drzewostan tworzy głównie topola osika - Populus tremula.

Dość ciekawym przypadkiem jest słynny katowicki "Szkieletor".

Pomiędzy nim a budynkiem Biblioteki Wojewódzkiej znajduje się niewielki skwer.Tutaj dość malowniczo prezentowała się stokrotka pospolita - Bellis perennis.

Budynek Biblioteki Wojewódzkiej wyłaniającej się z krzaków także wygląda nieźle.

Zbliżam się teraz do ulicy Damrota. Tutaj wspomina się katowickich ewangelików.

Potem przemknąłem przez cmentarz katolicki w stronę ulicy Francuskiej. Tym razem zainteresowałem się fakturą kory brzozy brodawkowatej - Betula pendula.

I wreszcie ulica Jagiellońska. Po prawej znajduje się moja była uczelnia.A po zebraniu spojrzałem nieco inaczej w kierunku Placu Sejmu Śląskiego.

A to już ulica Wojewódzka i budynek narożny tuż przed wejściem do tunelu pod linią kolejową.Kolejna ładna kamienica znajduje się na rogu ulic Dworcowej i Dyrekcyjnej.I na zakończenie wpadłem do Parku Powstańców Śląskich, gdzie jeszcze znajduje się pomnik generała Jerzego Ziętka.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji