Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-12-26 Chrzanów - przez park na tropie zimy
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15903
od września 2006

2018.03.06 11:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W obym czasie zima bardzo zastanawiała się, czy warto przychodzić. Tak te rozterki wyglądały tego dnia w Chrzanowie. Na początku park, do którego wszedłem od strony skrzyżowania ulic Słowackiego i Kościuszki. Właśnie ścięto kilka drzew. Oto pamiątka po jednym z nich. To jest pożegnanie z klonem jaworem - Acer pseudoplatanus.

Oto rozkładający się pniak po bardzo dawnym pożegnaniu z jesionem wyniosłym - Fraxinus excelsior.Jest tam kilka gatunków grzybów, ale ja zainteresowałem się krótkoszem szorstkim - Brachytecium rutabulumm.Kilka bardzo wyniosłych jesionów wyniosłych w tej okolicy wciąż ma się dobrze.Udając się w kierunku kolejnego pniaka zrobiłem zdjęcie swojego cienia.Oto dwa pniaki po kolejnych ściętych drzewach.

W centralnej części parku wciąż rośnie drzewiasty cis pospolity - Taxus baccata.Towarzyszy mu łuskowata odmiana cyprysika groszkowego - Chamaecyparis pisifera.

A to już ulica Mickiewicza i pniak po ściętej robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia. Winą drzewa było to, że zasłaniało widok na miejsce pamięci ofiar Katynia i Smoleńska.Oto wspomniane miejsce pamięci.Teraz zerkam na plac po "znikniętej" kamienicy.Tutaj także trafił się zaskoczony klon zwyczajny - Acer platanoides.Oto omszała płyta chodnikowa w okolicy kościoła.Niedaleko, przy schodach pod słupkiem wyrasta starzec zwyczajny - Senecio vulgaris.Wracam do parku. Tutaj w okolicy miejsca pamięci na drzewie znajduję ciekawy mszar.Tego gatunku nie jestem pewien.Ten to oczywiście prątnik srebrzysty - Bryum argenteum.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji