Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-12-27 Jaworzno - na tropie zimy
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15904
od września 2006

2018.03.06 14:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejnego dnia także ruszyłem na poszukiwanie zimy i oczywiście materiałów do kolejnych tekstów, które publikuję w tygodniku Co Tydzień. W drodze do redakcji przy ulicy Mickiewicza zwróciłem uwagę na kamienicę, której ścianę pokrywa owocujący bluszcz pospolity - Hedera helix.

W jego cieniu przycupnęła jeszcze zielona pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica.Zanim ruszyłem dalej zerknąłem na zabudowania po zachodniej stronie ulicy.Później niedaleko skrzyżowania z ulicą Farną zauważyłem oszronione trawy. Znaczy się poranek był chłodny.Przyspieszyłem. Oto okolica kościoła i budynek byłej organistówki. Stan coraz bardziej zejściowy.Z kolei pod murem kościoła wyrasta nowe pokolenie bluszczu pospolitego - Hedera helix.A to już róg ulicy Plac Świętego Jana i Świętej Barbary. Tutaj stoi pomnik księdza Stanisława Stojałowskiego.Pomnik oczyszczono. Dzięki temu dowiedziałem się, że został on wykuty w wapieniu pińczowskim. Oto sesja zdjęciowa pokazująca jego struktury w tym faunę kopalną. Gwoli ścisłości, zawsze wydawało mi się, że zrobiono go z dolomitu.

Potem dość szybko udałem się do redakcji. To ten żółty budynek.Teraz ruszamy w teren. Zimy poszukiwaliśmy na skraju boiska przy ulicy Ławczanej. Nie było jej tam. Przy okazji widać, że wierzba krucha - Salix fragilis wciąż ma zielone liście.Zmiana miejsca akcji. Oto zachodni skraj Parku Lotników.Tutaj opowiedziałem coś o hubie jako leku na raka. To oczywiście błyskoporek podkorowy - Inonotus obliquus f. sterilis. Jego skuteczność jest wątpliwa, jeśli nie wie się jak prowadzić kurację.Znalazłem jeszcze płomiennicę - Flammulina. Co do gatunku wolę się nie wypowiadać, ponieważ grzyb ma dość nagie trzony. Znaczy się brak charakterystycznego aksamitu.

Na okolicznych drzewach pojawia się sporo porostów. Jest coś jaskrawo żółtego.

Bardzo liczna była również tarczownica bruzdkowana - Parmelia sulcata.

Park jako taki przypomina bardzo rzadki las.Pomiędzy drzewami zobaczyłem zarastającą sadzawkę.Znalazłem kolejne skupisko podejrzanej płomiennicy - Flammulina.Spory udział w drzewostanie ma brzoza brodawkowata - Betula pendula.Park sąsiaduje z Osiedlem Stałym.A poza tym bywają tutaj dziki.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji