Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-07-29 Jaworzno - niedaleko wielkiej chłodni
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15928
od września 2006

2018.03.13 08:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W Jaworznie trwa budowa gigantycznego bloku energetycznego. Towarzyszy mu gigantyczna chłodnia kominowa. Ma wysokość 180 metrów z tak zwanym haczykiem. Już teraz wyraźnie zmieniła panoramę miasta. Dlatego tego dnia postanowiliśmy po krótkiej przerwie na kawę udać się w jej pobliże. Jakby nie było dni są długie. Wysiedliśmy na przystanku przy ulicy Promienna. W okolicy znajduje się las gospodarczy w typie boru bardzo mieszanego.

W drzewostanach dominuje sosna zwyczajna - Pinus sylvestris. Jest też sporo gatunkow obcego pochodzenia. Tutaj jest to dąb czerwony - Quercus rubra.

Trafia się także robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.Rodzime gatunki liściaste reprezentuje brzoza brodawkowata - Betula pendula.Teraz wychodzimy na otwartą przestrzeń. Oto chłodnia i budowa w całej okazałości. Las, że się tak wyrażę został "zniknięty", podobnie jak znajdujące się tutaj małe osiedle.

Równolegle do ulicy Promienna biegnie linia kolejowa, zapewne bocznica. Jest tutaj także pasemko boru. W borze jest borówka brusznica - Vaccinium vitis-idaea.ciekawostka jest wierzba piaskowa - Salix repens subsp. arenaria.A poza tym, gdzie by nie splunąć trafiały się kruszczyki - Epipactis. Większość już owocowała. Nieliczne jeszcze kwitły.

Oto fragment placu budowy i widok na teraźniejszość jaworznickiej energetyki.Tutaj w drzewostanie mamy trochę brzozy brodawkowatej - Betula pendula oraz trochę robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia.Opuszczamy rejon budowy, ruszamy przed siebie ulicą Promienna.

Po drodze zauważamy kwitnącego kruszczyka rdzawoczerwonego - Epipactis atrorubens.Trafia się tutaj sporo rdestowca japońskiego - Reynoutria japonica.

Na koszyczkach starca jakubka - Senecio jacobaea przebywał kraśnik purpuraczek.Gnamy dalej.Zerkamy na las. W istocie wciąż jest to bór bardzo mieszany.

Teraz na marchwi zwyczajnej - Daucus carota uchwyciłem wciąż mi nieznaną błonkówkę. Wysoce prawdopodobna rośliniarka z rodziny Blennocampinae.Był także kwitnący wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.I jeszcze jeden widok lasu.Oto ostatnie w tym odcinku spojrzenie na gigantyczną chłodnię.A to obiekty elektrowni zwanej trójką.

Następnie doszliśmy do Centrum Kształcenia Praktycznego aby tuż za nim odbić w las. Na naszym celowniku znalazły się zarastające stawy.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 13.marca.2018)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji