Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-11-14 Dąbrowa Górnicza - do zobaczenia w Piekle - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15938
od września 2006

2018.03.16 07:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ten fotoreportaż powstał przy okazji kręcenia filmu pod tym samym tytułem. Piekło to część Dąbrowy Górniczej położona pomiędzy zbiornikami Pogoria III i Pogoria IV. Uprzednio byłem tam 8 lutego 2014 roku. Zaczynamy. Na początku spoglądam na zbiornik Pogoria III.Wzdłuż brzegu rosną topole - Populus.Generalnie było dość ponuro, ale za to widoki były malownicze.

Przy brzegu na dnie widać było riplemarki falowe. Inna pisownia to ripplemarki. Ponadto leży tam sporo opadłych liści. Zapewne nie będą miały szansy utrwalić się w zapisie kopalnym.Przy brzegu zbiornika tworzą się niewielkie jak na jego rozmiar kępy szuwarów z trzciną pospolitą - Phragmites australis.W filmie pokazywaliśmy także lokalną florę. Na początku była to mydlnica lekarska - Saponaria officinalis.Ponownie zerkam na wodę. Ujawnił się efekt bożego oka.Teraz, daleko na południu widać zabudowę Dąbrowy Górniczej.I ponownie riplemarki falowe.Odwracamy się od wody. Oto brzoza brodawkowata- Betula pendula. Jeszcze jakoś się trzyma. Widać, że jej tutaj nie lubią, skoro podcinają wyłaniające się korzenie.Pomiędzy zabudowaniami Piekła znajdują się niewielkie skupiska drzew.Kontynuujemy przegląd flory. Większość roślin była już w stanie zejściowym, ale to i owo, tak jak ta nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis jeszcze kwitło.Oto wiesiołek już owocujący ale jeszcze kwitnący. Oznaczyłem go na szybko jako wiesiołek śląski - Oenothera subterminalis.

Ponownie zerkam na wodę.Następnie znaleźliśmy miejsce po pniaku topoli - Populus x canadensis. Konsumował go ziarnoskórnik purpurowy - Chondrostereum purpureum.

Była tam też włośniczka - Scutellinia.Kolejny ładny kwiatek to pyleniec pospolity - Berteroa incana.

Oto ostatnie spojrzenie na zbiornik Pogoria III. Generalnie liczyłem na to, że spotkamy tutaj ptaki zimujące. Wyszło na to, że trafiliśmy na okres wymiany turnusów. Letnia zmiana poleciała już na południe a zimowa jeszcze nie przyleciała.Teraz mieniliśmy plan filmowy. Oto widoki szuwarów przy zachodnim brzegu zbiornika Pogoria II.W tej okolicy powstała spora część materiału filmowego. Ja po prostu pstrykałem wodę, szuwary i chmurki.Trafiliśmy także na świeży ślad obecności bobrów.

#372
od lipca 2009

bobry pojawiły się niedawno, w grudniu nawet przyuważyłem... budowane żeremie

w czasie wędrówek tam potrafi zabłądzić i wydra - kiedyś w lutym trafiłem biegającą po lodzie wzdłuż brzegu

#15990
od września 2006

2018.04.07 08:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
A film jak się podobał.

#373
od lipca 2009

Wrażenia filmowe przesłałem na pocztę, to dorzucę jeszcze migawkę, jak aktualnie wygląda droga na Piekło przez Pogorię II, po tradycyjnym, wiosennym przebudzeniu ognistego lucyferka u bram...

Highway to Hell:

#16004
od września 2006

2018.04.12 07:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W wielu filmach i materiałach opowiadam, że to takie nasze gorące powitanie wiosny, która do nas startuje z kwiatami.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji