Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-06-27 Chrzanów - spacerując po cmentarzu żydowskim - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15948
od września 2006

2018.03.19 10:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wędrujemy dalej. Teraz widzimy dwie macewy bogate i coś skromniejszego obok.W tej okolicy natrafiłem na kruszczyka rdzawoczerwonego - Epipactis atrorubens.Oto kolejne zgrupowanie pochówków.Tutaj jako przypadkowa siewka trafiła się morwa biała - Morus alba.Było też sporo kruszczyków - Epipactis.Oto kolejna izolowana macewa.A tutaj mamy jeden ze starszych pochówków na tym cmentarzu. O ile dobrze odczytałem dzieło kamieniarza kobieta zmarła w 5592 roku według starej rachuby co na nasze przekłada się na rok 1831. Inne kombinacje dają lata, które dopiero nadejdą.

Kolejna bardzo ładna macewa została wykonana z piaskowca.A teraz dwa owady. Na początek bzyg - Syrphus ribesi na dziewannie firletkowej - Verbascum lychnitis.Potem jakaś muchówka na pępawie dwuletniej - Crepis biennis.Z roślin częstym gatunkiem jest tutaj krwawnik pospolity - Achillea millefolium.

Jest też typowy goździk kartuzek - Dianthus carthusianorum. Zdjęcie uwidoczniło owłosione płatki korony.

W południowej części cmentarza masowo rośnie poziomka pospolita - Fragaria vesca.Tu i ówdzie łany tworzy bodziszek cuchnący - Geranium robertianum.

Oto kolejne zgrupowanie macew.W tej okolicy zauważyłem czarną biedronkę. Oznaczyłem ją jako Adalia decempunctata.Na tej samej łodydze pępawy dwuletniej - Crepis biennis była także ferma mszyc. Nadzorujących ją mrówek chwilowo nie było.Teraz będzie przegląd macew. Na tej z lewej znajduje się samotny lew.

Tutaj symbolika jest bogatsza.Dziwnym przypadkiem jest orzeł z sercem.Tutaj motywem zwierzęcym jest mityczny lewiatan. Jego mięso będą spożywać pobożni w żydowskim raju.A tutaj są tylko jelenie i korona dobrego imienia.I w końcu samotny jeleń pomiędzy dwoma kolumnami.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji