Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-06-27 Chrzanów - spacerując po cmentarzu żydowskim - część 5
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15949
od września 2006

2018.03.19 14:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wędrując po cmentarzu zauważyłem ciekawą błonkówkę na świerzbnicy polnej - Knautia arvensis. Niestety w tym momencie nie była skłonna pozować.Idąc dalej minąłem nostrzyk żółty - Melilotus officinalis.Następna była życica trwała - Lolium perenne.Teraz skupisko macew.Teraz macewa już anonimowa.Zieloną czapeczką pokrywa ją rokiet cyprysowaty - Hypnum cupressiforme.Nader często spotyka się tutaj wierzbownicę wzgórzową - Epilobium collinum.Tutaj mamy drzewo życia z ułamaną gałęzią. To oznacza nagle przerwane życie.Tutaj spoczywa Lewita.A tutaj rośnie sobie barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium.Dalej idzie nader częsty na obszarze mojego działania dwubarwny fiołek trójbarwny - Viola tricolor.

Storczyki a właściwie kruszczyki - Epipactis na tym cmentarzu są coraz liczniejsze. Ten pojawił się przy głównym trakcie łączącym ohele.

Teraz będzie dłuższe polowanie na owady odwiedzające świerzbnicę polną - Knautia arvensis. Gatunków do tej pory nie oznaczyłem. Oto pierwszy z nich.Oto drugi z nich.

Oto trzeci z nich. Widzieliśmy się na początku tego odcinka. Teraz zachowywał się spokojnie.Trafił się jeszcze przestrojnik jurtina.

Oto kolejna macewa z piaskowca powoli tracąca swoją treść. Z piasku powstała w piasek się obraca.Następnie zwróciłem uwagę na kuklika pospolitego - Geum urbanum. Odwiedzał go jakiś drobiazg.Teraz będzie grzyb, czyli 'pyłkoświństwka" z gatunku Microbotryum dianthorum na goździku kartuzku - Dianthus carthusianorum.I jeszcze dwie macewy. Na pierwszej mamy ptaki i kosz obfitości.Na drugiej mamy ptaki i koronę dobrego imienia.I to by było na tyle jeśli chodzi o ten serial. Dniówka się skończyła.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji