Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-08-05 Jaworzno - na południe od Sosiny
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15951
od września 2006

2018.03.20 21:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tej sierpniowej soboty wybraliśmy się do Jaworzna. Staliśmy na przystanku i studiowaliśmy rozkład jazdy a tu zajechał autobus na Sosinę. Zatem wybór był prosty. Oczywiście korzystanie z plaży było wykluczone. Tak to tego dnia wyglądało. Tłum dopiero się gromadził.My na początku postanowiliśmy udać się nad przepływający w pobliżu Kozi Bród. Tego dnia już kwitła kolczurka klapowana - Echinocystis lobata.

Kwitł także przegorzan kulisty - Echinops sphaerocephalus.

Teraz stoimy na mostku. Fotografuję nasze cienie. Rzeka płynie.

Schodzimy pod most. Czasami rzeka w tej okolicy zanika.Generalnie płynie przez bardzo bujne zarośla. Znaczy się prowadzi bardzo wiele substancji odżywczych. Przy okazji zwracamy uwagę na kwitnienie nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis.Zaczęły także dojrzewać owoce dzikiego bzu czarnego - Sambucus nigra.Obficie kwitnie także bylica pospolita - Artemisia vulgaris.Jeszcze jedno spojrzenie na rzekę.Ruszamy teraz zdecydowanie na wschód starannie omijając zapełniający się parking.

Bardzo szybko przemykamy przez otwartą przestrzeń i celujemy w skraj lasu. Tym sposobem pokonaliśmy pierwsze nieco ponad 400 metrów trasy.Kolejny około stumetrowy odcinek biegnie brzegiem bardzo zapalczywej brzeziny. Bardzo zdziwiło nas zapalone tutaj ognisko.

Nie wdając się w dyskusję z analfabetami ruszyliśmy dalej.Gdyby umieli czytać dostosowali by się do publikowanych tutaj treści. Można się dowiedzieć, że jedną z przyczyn pożarów lasu jest zapalanie ognia w odległości mniejszej niż 100 metrów od jego granicy.Nie zareagowaliśmy ale z duszą na ramieniu ruszyliśmy dalej. Ta droga biegnie równolegle do prawego brzegu Koziego Brodu. Zmierza w stronę Ciężkowic.

W drzewostanie wśród krzewów pojawia się dereń świdwa - Cornus sanguinea.Droga jest zamknięta dla ruchu.Zerkamy za siebie. Krzewem o bardzo zielonych liściach jest pęcherznica kalinolistna - Physocarpus opulifolius.Idziemy.Mijamy przebarwiające się lipy drobnolistne - Tilia cordara.Mijamy czeremchę amerykańską - Padus serotina.Mijamy skrzydłorzech kaukaski - Pterocarya fraxinifolia.Mijamy szakłak pospolity - Rhamnus cathartica.A poza tym cały czas towarzyszy nam pęcherznica kalinolistna - Physocarpus opulifolius.Nieco dalej zauważamy skupisko krzewiastych postaci lipy drobnolistnej - Tilia cordata.

I na zakończenie tego odcinka potwierdzenie, że towarzyszy nam pęcherznica kalinolistna - Physocarpus opulifolius.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji