Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-08-05 Jaworzno - na południe od Sosiny - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15952
od września 2006

2018.03.21 15:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W poprzednim odcinku wędrując przez las drogą równoległą do Koziego Brodu przeszliśmy około 500 metrów. Wędrujemy dalej.Teraz na poboczu trafił się zdziczały szparag lekarski - Asparagus officinalis.

Dalej pojawiła się przebarwiająca czeremcha zwyczajna - Padus avium.

Po lewej, czyli północnej stronie drogi znajdują się gęste zarośla.Po prawej, na zagrzebanym drewnie wystąpiła lakownica spłaszczona - Ganoderma applanatum.W okolicy pojawiła się nerecznica krótkoostna - Dryopteris carthusiana.Kwitnął sałatnik leśny - Mycelis muralis.

Na gałązkach modrzewia - Larix bardzo obficie wystąpiła pustułka pęcherzykowata - Hypogymnia physodes.Pod drzewem sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris trafiło się mrowisko.Gnamy dalej.

Tym sposobem pokonaliśmy kolejne 500 metrów docierając do rozwidlenia leśnych dróg.Teraz ruszyliśmy na północ. Wkroczyliśmy w brzezinę.Postanowiliśmy idąc lasem sukcesywnie skręcać na zachód. Chodziło o to aby zbyt szybko nie skończyć tej wędrówki.

Za brzeziną zaczął pojawiać się bór jakiś tam.Teren obniżał się. To zrozumiałe. Wszak wędrujemy przez byłą piaskownię.

Tutaj w drzewostanie pojawił się dziewięćsił pospolity - Carlina vulgaris.Teraz schodzimy na dno byłego wyrobiska. Zieleń się zagęszcza.

I tak dotarliśmy do jednego z kilku strumieni, które dostarczają wodę do Sosiny.

Ruszamy na zachód wybierając prawy brzeg strumienia. Gęstwina nie stanowi dla nas problemu.Z roślin zielnych trafił się karbieniec pospolity - Lycopus europaeus.Był też mocno wybujały jesion wyniosły - Fraxinus excelsior. O jego kondycji świadczy porównanie blaszki liściowej z kwitkiem z kasy fiskalnej.

Ścieżka jest wyraźna.Ponieważ znajdujemy się blisko wody obecność trzciny pospolitej - Phragmites australis jest usprawiedliwiona.Jest także krwawnica pospolita - Lythrum salicaria.A czysta woda sączy się z wolna.Czasami zasłaniają ją trzciny pospolite - Phragmites australis.W tym momencie szacuję, że do południowego brzegu Sosiny zostało nam około 300 metrów.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji