Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-07-04 Chrzanów - spacerując po cmentarzu żydowskim - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15959
od września 2006

2018.03.25 22:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Najwięcej czasu w tytułowym miejscu spędziłem w lipcu. Dlatego teraz, ale nie od razu, pojawi się sporo wątków prezentujących piękne okoliczności przyrody i geologię z kulturą żydowską w tle. Oto macewa z bardzo długą laudacją. Wykonali ją kamieniarze z Dębnika.Pod laudacją znajdują się drzewa oplecione przez węże.

Na górze mamy spoczywające jelenie a pomiędzy nimi zapewne koronę dobrego imienia.Teraz nietypowa macewa bo z datami w naszej rachubie.

Jest ona wykonana z czarnej, magmowej skały.A pod murem cmentarnym mamy inwazję klonów zwyczajnych - Acer platanoides.Czas na florę. Oto krwawnik pospolity - Achillea millefolium.

Ten słupek to ostatni upamiętniony kamieniem pochówek.W tej okolicy florę reprezentował starzec jakubek - Senecio jacobaea.Z drzew dość często spotyka się tutaj dęba szypułkowego - Quercus robur.Nieco dalej na trawie, prawdopodobnie kostrzewie - Festuca zauważyłem biedronkę siedmiokropkę.W wielu miejscach splątane zarośla tworzy jeżyna popielica - Rubus caesius.

Teraz na moment opuściłem cmentarz żydowski. Udaję się w stronę cmentarza z czasów I Wojny Światowej.Tutaj jedynie udokumentowałem gorysz pagórkowy - Peucedanum oreoselinum. Sąsiaduje z nim chory goździk kartuzek - Dianthus carthusianorum.Choroba to oczywiście Microbotryum dianthorum.Wracam na cmentarz. Oto macewa wykonana z kamienia pochodzącego z Dębnika z kamieniołomu Siwa Góra. Wydaje się, że ta skała niezbyt dobrze nadaje się na nagrobki, ponieważ rzeźbione na niem motywy są teraz nieczytelne. Pierwotnie były one malowane i wówczas jej struktura nie miała znaczenia.Skała to wapień dewoński z rurkowatymi gąbkami Amphipora ramosa oraz kulistymi gąbkami Stromatopora lub Stromatoporella. Niewykluczone, że to Stromatoporella Cracoviensis. Na kamieniu tu i ówdzie pojawia się porost z żółtymi, rozproszonymi apotecjami.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji