Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-07-10 Jaworzno Siłownia - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15966
od września 2006

2018.03.28 14:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia zajechałem do miasta w wiadomym dla mnie celu. Następnie ruszyłem na miasto w poszukiwaniu tematów do kolejnych numerów naszej gazety. Pierwszym autobusem z przystanku centrum na jaki natrafiłem był ten, który miał metę w rejonie tytułowej Siłowni. I tak znalazłem się przy ulicy Energetyków. Okazało się, że to obrzeża budowy największego bloku energetycznego. Na razie idę wzdłuż jakiegoś ogrodzenia i chodnika oraz mnóstwem zieleni.

Przemieszczam się na zachód, szukając luki w zabudowie.Przechodząc przez ulicę Energetyków zerkam za siebie. Oto budowa w pewnej okazałości.Trawiasta luka wiedzie ku zadrzewieniu. Z traw dominuje tutaj trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.Ładne kwiatki reprezentuje dziewanna pospolita - Verbascum nigrum.

Potem zwróciłem uwagę na przymiotno białe - Erigeron annuus na którym przebywała dętka rudonoga.W zaroślach było także coś takiego. Zapewne spontanicznie utworzony kącik wypoczynkowy.W dalszym ciągu znajduję się na trawiastej przestrzeni.Tutaj na starcu jakubku - Senecio jacobaea obserwowałem masowy pojaw zmięka żółtego.Dalej trzeba było przejść przez zbiorowisko sadźca konopiastego - Eupatorium cannabinum oraz nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis.Na kwiatach zauważyłem rusałkę kratkowca.Następnie zerknąłem w stronę gigantycznej chłodni.Potem poświęciłem sporo kadrów rusałkom kratkowcom.Kolejny kwiat to kielisznik zaroślowy - Calystegia sepium.Na jego liściu siedziała niebieska mucha. Po raz pierwszy zauważyłem taki gatunek.Zbliżam się do stoku wzniesienia. Poprzedza je drzewostan z dużym udziałem brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Na kwiatach rosnącego tutaj przymiotna białego - Erigeron annuus natrafiłem na muchę z rodziny rączycowatych. Tylko tyle o niej wiem.

Teraz zdobywam stok wzniesienia, jak się później okazało osadnika.

Po drodze trafiła się nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas.Na dzikim bzie czarnym - Sambucus nigra było ucho bzowe - Hirneola auricula-judae.Idę dalej.

W tej okolicy trafił się jeszcze klon jesionolistny - Acer negundo.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji