Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-07-10 Jaworzno Siłownia - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15968
od września 2006

2018.03.29 09:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz zdecydowanie ruszam na północ. Na razie idę wzdłuż ulicy na on czas Dąbrowszczaków. Na początku dokumentuję okazały okaz dziewanny wielkokwiatowej - Verbascum densiflorum.

Pod jej liśćmi odpoczywał namiotnik czeremszaczek.

Ponadto jest tutaj mydlnica lekarska - Saponaria officinalis.

Zwróciłem jeszcze uwagę na pieprzycę gruzową - Lepidium ruderale.

Oto kwitnący starzec jakubek - Senecio jacobaea. Cieszył się on sporym uznaniem wśród motyli.Tutaj po lewej stronie przycupnął przestrojnik jurtina.Była też rusałka ceik.Oto para przestrojników trawników. Pomiędzy nimi znajduje się mucha - Lucilla caesar.I ponownie rusałka ceik w całej okazałości. Widać, że motyl jest sterany życiem.Jestem teraz w okolicy skrzyżowania z ulicą Energetyków. Tutaj także kwitnie starzec jakubek - Senecio jacobaea.

Przysiadła na nim gnojka trutniowata.Ponadto ponownie zauważyłem ładną muchę z rodzaju Cylindromya.

Przekroczyłem skrzyżowanie z ulicą Energetyków. Ruszam dalej.Nie zauważam szczególnych osobliwości.Osiągam skrzyżowanie z ulicą Martyniaków.Ruszam na zachód, kierując się ku skrzyżowaniu z ulicą Wojska polskiego.Zerkam za rurę. Tutaj znajduję dąb czerwony - Quercus rubra.W runie lasu dominuje nawłoć - Solidago.Osobliwie wyglądał omszały pień brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Zerkam przed siebie i rezygnuję z przedzierania się przez te chaszcze.Wracam na chodnik. Tutaj na przymiotnie białym - Erigeron annuus zauważam muchówkę, której do tej pory nie oznaczyłem.Ponadto trafia się tutaj dziurawiec zwyczajny - Hypericum perforatum.Jest też dziewanna drobnokwiatowa - Verbascum thapsus.

I tak dobiłem do końca ulicy Martyniaków. Czy ta i poprzednia nazwa ulicy się utrzymały nie wiem - wiadomo dekomunizacja.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji