Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-07-10 Jaworzno - idąc ulicą Wojska Polskiego
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15969
od września 2006

2018.03.29 14:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz będę się przemieszczać odcinkiem tytułowej ulicy począwszy od jej skrzyżowania z ulicą Martyniaków. Na razie zerkam na południe.Teraz zerkam na północ.Po przejściu na drugą stronę ulicy Martyniaków przyglądam się dziewannie wielkokwiatowej - Verbascum densiflorum.

Jej kwiat odwiedziła pszczolinka - Andrena.Następnie mijam żmijowiec zwyczajny - Echium vulgare.Potem podchodzę do marchwi zwyczajnej - Daucus carota.Tutaj czatowałem na owady. Na początku trafił się prężec - Chrysotoxum.Potem trafił się palik - Tenthredo. Obydwa owady można oznaczyć do gatunku, ale konieczna jest sekcja zwłok. Aż taki dociekliwy to ja nie byłem.Potem na starcu jakubku - Senecio jacobaea przysiadł czerwończyk nieparek. Jest tam jeszcze zmięk żółty.Kolejny owad to moim zdaniem trzmielec - Psithyrus sylvestris.Teraz oglądamy trywialny ostrożeń polny - Cirsium arvense.Na nim przysiadł ogniczek mniejszy.

Miejscem kolejnej akcji jest wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare. Tutaj pomiędzy licznymi zmiękami żółtymi przebywa pszczolinka - Andrena cineraria.Oto dziurawiec zwyczajny - Hypericum perforatum.Na jego kwiaty dał się skusić bzyg - Syrphus ribesi.Przyspieszam.Po drodze zwracam uwagę na pięciornik srebrzysty - Potentilla argentea.Oto nałożone na siebie kwiatostan i niedojrzały owocostan marchwi zwyczajnej - Daucus carota.Wszedłem teraz na płat zieleni pomiędzy jezdniami.Tutaj znajduję pniak po ściętej topoli berlińskiej - Populus x berolinensis.Zbliżam się do skrzyżowania tytułowej ulicy z ulicą Grunwaldzką.Tutaj, na końcu fotografuje ścierwice, które przysiadły na kwiatach marchwi zwyczajnej - Daucus carota.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji