Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-07-28 Chrzanów - między ulicami Borowcowa i Fabryczna - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15975
od września 2006

2018.03.31 14:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Pilnując nader często ekipę prowadzącą prace porządkowe na cmentarzu żydowskim dokumentowałem przyrodę nie tylko tego miejsca ale i jak to się powiada terenów przyległych. Jednym z nich jest trójkątny obszar pomiędzy tytułową ulicą Borowcową widoczną po lewej oraz Fabryczną, widoczną po prawej stronie.

Do niedawna była to ostoja dzikiej przyrody. Teraz stanęła tutaj stacja kontroli pojazdów. Przeglądając dokumentację naukową w naszym Muzeum natrafiłem na opracowanie z wykazem roślin pozyskanych tutaj przez Irenę Mazaraki. Działo się to w latach 60. ubiegłego wieku. Generalnie flora była typowo ruderalna, ale niejaką perełką jest Ranunculus sarduosus. Niestety, nie mamy okazu zielnikowego. Zatem dopuszczam możliwość pomyłki.
W tym odcinku będę dokumentował obszar do stacji kontroli pojazdów. Co nieco zebrałem do zielnika i przekazałem na Uniwersytet Śląski (KTU). Zaczynam od klonu jesionolistnego - Acer negundo.Na jego pniu występuje obrost drobny - Physcia tenella.

Dla pewności zbliżenie gałązki. Przy okazji widać, że teren jest starannie wykoszony, ale to i owo ocalało.Środek ronda zajmuje tawuła bawolina - Spiraea salicifolia.To co ocalało trzyma się przy krawężnikach. Oto pięciornik gęsi - Potentilla anserina.Oto stokrotka pospolita - Bellis perennis.Oto jastrzębiec kosmaczek - Hieracium pilosella.Tawule bawolinie - Spiraea salicifolia towarzyszy rozłożysty jałowiec. Gatunku nie udało mi się póki co określić.A teraz niewielka biogrupa. Dominuje kapusta rzepak - Brassica napus. Na lewo jest włośnica zielona - Setaria viridis. Po prawej widać babkę zwyczajną - Plantago maior.Zerkam teraz wzdłuż krawężnika w kierunku ulicy Borowcowa i cmentarza żydowskiego.Tutaj zwracam uwagę na palusznika krwawego - Digitaria sanguinalis.Następna jest włośnica zielona - Setaria viridis.Potem szarłat szorstki - Amaranthus retroflexus.

Dalej powój polny - Convolvulus arvensis.Teraz wracam na środek ronda. Tutaj pośród tawuły bawoliny - Spiraea salicifolia widać inwazję klonów. Jest klon jesionolistny - Acer negundo. Jest klon jawor - Acer pseudoplatanus. Jest klon zwyczajny - Acer platanoides.A poza tym trafiła się czeremcha zwyczajna - Padus avium.Przyjrzyjmy się dokładniej klonowi zwyczajnemu - Acer platanoides. Jego liście są nieco inne w porównaniu z tymi, które pojawiają się na dużych drzewach.W jego sąsiedztwie usadowiła się pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica.Teraz zerkam w stronę linii kolejowej.Następnie zwracam uwagę na kolejny klon jesionolistny - Acer negundo.Potem wracam ku krawężnikom. Oto babka zwyczajna - Plantago maior.Oto brodawnik jesienny - Leontodon autumnalis.Oto rdest ptasi - Polygonum aviculare.Oto bluszczyk kurdybanek - Glechoma hederacea.Oto wilczomlecz obrotny - Euphorbia helioscopia.I na zakończenie tego odcinka rdest ptasi - Polygonum aviculare pomiędzy kostkami chodnikowymi.

#18895
od września 2006

2021.04.29 13:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Powinno być na wstępie w opisie tego miejsca Ranunculus sardous.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji