Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-09-26 Chrzanów - migawki z ruiną w tle
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#15998
od września 2006

2018.04.10 09:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia rozpoczęła się wielka zmiana w otoczeniu naszego muzeum. Zawaliła się kamienica u wylotu ulicy Mickiewicza. Była ona częstą bohaterką moich fotoreportaży, jako siedlisko interesującej flory.Teraz na to miejsce spoglądam z dołu idąc w górę alei Henryka. Szczęściem w nieszczęściu ofiar nie było.

Następnie powróciłem na ulicę Słowackiego w wszedłem w park. Tutaj zwróciłem uwagę na okazały, często dokumentowany jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.

Ta dziupla w podstawie pnia nie wróży mu długiego życia.W zielonym tłumie u jego podstawy przycupnęła morwa biała - Morus alba.A teraz coś z grzybów. Oto pigwa - Cydonia oblonga porażona przez mączniaka - Podosphaera leucotricha.Wracam do kamienicy. Tak tego dnia wyglądała jej ściana zachodnia.

Następnie spojrzałem pod nogi. Na trawie leżały opadłe liście jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.A tak wygląda ta kamienica pod północy.Widok na podwórko przesłania wierzba biała w odmianie płaczącej - Salix alba "Tristis".A potem ruszyłem na miasto. Oto widok z przyszłego chrzanowskiego Kleparza w kierunku ulicy Krakowskiej.Teraz jest to ostoja dość dzikiej przyrody. Na początku zwracam uwagę na bluszczyk kurdybanek - Glechoma hederacea.Nieco dalej przy ulicy Krakowskiej od strony linii kolejowej mamy lipę drobnolistną - Tilia cordata z licznymi pędami odroślowymi. U jej podnóża usadowiła się komosa biała - Chenopodium album.Tutaj trafił się szczaw tępolistny - Rumex obtusifolia..Tam też zauważyłem kwitnący barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium.Odwiedzała go klecanka.

Idę dalej, zmierzając w kierunku ulicy 29 Listopada. Teraz natrafiłem na spore rozlewisko. Ocienia go wierzba krucha - Salix fragilis.Na jego skraju przycupnął mniszek - Taraxacum sp. sp.Jest tutaj jeszcze spory łan konwalii majowej - Convallaria majalis.Idę dalej, mijam pniak po innej wierzbie kruchej - Salix fragilis. Jak widać nie wszystek umarł.

Opuszczam rozlewisko.Wchodzę w drzewostan pomiędzy linią kolejową a budynkami.

Tutaj przede wszystkim zauważam kwitnący okaz bluszczu pospolitego - Hedera helix.

Wracam do muzeum. Teraz przy ulicy 29 Listopada zwracam uwagę na wejście zanokcicy murowej - Asplenium ruta-muraria. To zdecydowanie nowe siedlisko tego gatunku.Ponownie zerkam na zawaloną kamienicę. Już się trochę uspokoiło.I na zakończenie dwa widoki z ulicy Oświęcimskiej w rejonie skrzyżowania z ulicą Słowackiego. Tak to zazwyczaj wygląda około godziny 15.00« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji