Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2017-10-10 Chrzanów - kolejny etap burzenia kamienicy i coś
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «

#16002
od września 2006

2018.04.11 14:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Prace trwają. Teraz kamienicy właściwie już nie ma.Po stwierdzeniu tego faktu udałem się do parku. Spoglądam na grab zwyczajny - Carpinus betulus, który przycupnął pod okazałym bukiem pospolitym - Fagus sylvatica. Zaczynają się pojawiać barwy jesieni. To osławiony zabukowany grab.

Nieco dalej zauważyłem usychające pędy cisu pospolitego - Taxus baccata.Zdecydowanie złoci się klon zwyczajny - Acer platanoides.Jestem już w ogrodzie przy Domu Urbańczyka. Pod drzewami pojawiły się sporofile pióropusznika strusiego - Matteucia struthiopteris. Tło stanowi okazały liść gatunku z rodzaju Hosta.Na pergoli zauważam ostatnie kwiaty róż.

Idę teraz aleją Henryka. Zerkam na plac po burzonej kamienicy.

A to już ulica Śląska i dom opleciony winobluszczem japońskim - Parthenocissus tricuspidata.Zerkam na pobliski skwer. Jesień zdecydowanie atakuje. Tym nie mniej robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia zupełnie się tym nie przejmuje.Zerkam ponownie na plac po zburzonej kamienicy. Widać budynek przy rogu ulicy Mickiewicza i alei Henryka.I jeszcze spojrzenie poprzez wierzbę białą w odmianie płaczącej - Salix alba "Tristis".Jak się dowiedziałem zgromadzone drewno zostanie wywiezione do Kędzierzyna Koźla. Spełni się w roli płyt wiórowych.

Ponownie zerkam na skwer przy ulicy Śląskiej. Zaczął padać deszcz.Potem dość szybko udałem się na ulicę Bagnistą, gdzie w jednym z ogrodów rośnie okazały oliwnik wąskolistny - Eleagnus angustifolia. W między czasie odwiedziłem bibliotekę.

Ponownie jestem w naszym parku w części położonej pomiędzy ulicami Mickiewicza i Śląska.Jasnozielona kępa z lewej strony to pędy robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia, które pojawiły się na miejscu po ściętym drzewie. Pniak został sfrezowany, ale jak widać nieskutecznie.Idę teraz w kierunku Muzeum.

A to już ulica Słowackiego, róg Oświęcimskiej i spojrzenie na świat poprzez liść dębu czerwonego - Quercus rubra.

Na zakończenie przy ulicy Oświęcimskiej opodal mojego domu dokumentuję winobluszcz zaroślowy - Parthenocissus inserata.I na zakończenie martwy świerk pospolity - Picea abies. Te zwłoki wciąż tutaj stoją.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2017 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji